Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa druk przyłbic dla służby zdrowia z Jarosławia i powiatu jarosławskiego. Zbierają pieniądze na materiał do druku

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
W Jarosławiu akcję koordynuje Artur Tutka, nauczyciel "mechanika".
W Jarosławiu akcję koordynuje Artur Tutka, nauczyciel "mechanika". Archiwum Artura Tutki
Grupa uczniów ZSTiO z Jarosławia, która jest częścią większej grupy drukującej przyłbice ochronne dla pracowników służby zdrowia, działającej w całym województwie, ma kłopot z brakiem pieniędzy na materiał wykorzystywany w drukarkach 3D. Przyłbice są rozdawane za darmo.

Grupa powstała spontanicznie. Jej członkowie drukują stelaże do przyłbic m.in. w Jarosławiu, Strzyżowie i Rzeszowie.

Materiał, czyli filament jest im potrzebny do drukowania stelaży przyłbic, czyli elementu dzięki któremu trzyma się ona na głowie. Problemu z materiałem na drugi element, czyli przezroczystą osłoną na całą twarz, na razie nie ma. Ten element jest wycinany laserowym ploterem.

Pierwsze przyłbice wydrukowane w Jarosławiu i okolicach trafiły już do dla pracowników jarosławskiej służby zdrowia. Było to ok. 100 sztuk, ale konieczna jest dalsza praca.

Członkowie drukującej grupy (na facebooku grupa "Drukarze 3D Służbie zdrowia Podkarpacie") w każdym większym mieście składają przyłbice. W Jarosławiu zajmuje się tym nauczyciel ZSTiO Artur Tutka, który koordynuje też zdalnie, pracę drukującej młodzieży. Pomagają im też zaprzyjaźnione firmy oraz wiele osób z Jarosławia i okolic.

Aby praca trwała nadal, potrzebne są pieniądze na filament. W tym celu grupa założyła internetową zbiórkę pieniędzy na portalu zrzutka.pl. Pod adresem https://zrzutka.pl/f586xh, można wspomagać drukujących.

Praca jest czasochłonna. Drukowanie jednego stelaża trwa ok. 4 godzin, więc dziennie nie da się ich wydrukować zbyt wiele.

Przyłbice można odkażać wszystkimi dostępnymi w szpitalach środkami do dezynfekcji, a także poddawać je sterylizacji gazowej tlenkiem etylenu. Prosimy, aby uszkodzonych przyłbic nie wyrzucać. Należy je zdezynfekować i poddać sterylizacji gazowej, a my jesteśmy w stanie wymienić każdy ich element

– mówi pan Artur.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto