Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja podsumowuje pierwsze półrocze. Ile wypadków i zabitych na drogach?

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Przyczyny tegorocznych zdarzeń to przede wszystkim nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (2066 wypadków) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (1831 wypadków).
Przyczyny tegorocznych zdarzeń to przede wszystkim nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (2066 wypadków) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (1831 wypadków). Jaroslaw Jakubczak
W pierwszych sześciu miesiącach tego roku na polskich drogach zmniejszyła się liczba wypadków drogowych. Policjanci zanotowali też mniej kolizji i ofiar wypadków – wynika z danych Komendy Głównej Policji.

Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z PAP przekazał, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku na polskich drogach doszło do 9413 wypadków i do 170 828 kolizji. W tym samym okresie ubiegłego roku policjanci zanotowali 10051 wypadków i 181 062 kolizje.

W tegorocznych wypadkach na drogach zginęło 820 osób, a 10 957 zostało rannych. W 2022 r. w tym samym czasie zginęły 893 osoby, a 11 623 zostały ranne.

"Przyczyny tegorocznych zdarzeń to przede wszystkim nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (2066 wypadków) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (1831 wypadków). Spadła też liczba wypadków z powodu nieprawidłowego wyprzedzania oraz omijania i wymijania" – wyjaśnił nadkomisarz.

Według danych KGP ofiarami wypadków są jednak nie tylko kierowcy i pasażerowie, ale również niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. "W pierwszym półroczu 2023 r. zanotowano zbliżoną do danych ubiegłorocznych wypadków z udziałem pieszych – 2231 (2238 w 2022 r.), z których najwięcej miało miejsce na przejściach dla pieszych – 1177 (1151 w 2022 r.)" – przekazał.

W pierwszym półroczu kierujący pojazdami będący pod wpływem alkoholu spowodowali 554 wypadki drogowe i jest to mniej o 134 wypadki niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W tych wypadkach zginęło 67 osób (w 2022 – 53 osoby), a rannych zostało 653 osoby (w 2022 – 533 osoby).

"W tegoroczne wakacje zanotowano dotąd według wstępnych danych (stan na 10 lipca 2023 r. – PAP) gromadzonych przez policję 1268 wypadków drogowych oraz 98 ofiar śmiertelnych. W tym samym okresie w 2022 r. było to 1335 wypadków i 114 ofiar) – podał policjant.

Nadkom. Robert Opas zauważył, że wakacje to upragniony czas relaksu, zabawy i aktywności, jednak poprzedzony zazwyczaj daleką podróżą. "Na drogach widzimy większą liczbę pojazdów, dlatego zapewnienie sprawnego i bezpiecznego dotarcia do celu jest najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym" – podkreślił.

COMPONENT {"params":{"id":" 24930545 "},"component":"single_article"}

Policjanci zwracają uwagę, czy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów, tj. stosują się do ograniczeń prędkości, korzystają z pasów bezpieczeństwa, właściwie przewożą dzieci w pojazdach. Sprawdzany jest także stan trzeźwości kierujących i stan techniczny pojazdów" – zaznaczył.

Dodał przy tym, że zapewnienie bezpieczeństwa na drogach podczas letniego wypoczynku jest priorytetem polskiej policji.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Policja podsumowuje pierwsze półrocze. Ile wypadków i zabitych na drogach? - Motofakty

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto