MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

GIS ostrzega przed fake newsem. Do szkół trafiło sfałszowane pismo. Nawołuje do wykonywania badań pod kątem gruźlicy i straszy kontrolą MZ

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Do niektórych szkół na terenie kraju trafiło dziś sfałszowane pismo dotyczące badań pod kątem gruźlicy i kontroli, które miałby przeprowadzać w placówkach Ministerstwo Zdrowia.
Do niektórych szkół na terenie kraju trafiło dziś sfałszowane pismo dotyczące badań pod kątem gruźlicy i kontroli, które miałby przeprowadzać w placówkach Ministerstwo Zdrowia. Freepik/GIS (małe)
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że do niektórych szkół w Polsce 2 maja trafiło pismo, w którym nadawca podszywa się pod GIS i informuje o obowiązku poddania się badaniom przesiewowym pod kątem gruźlicy, grozi także kontrolami i dotkliwymi karami. – Informacje zawarte w piśmie są nieprawdziwe i nie należy się do nich stosować – podkreśla inspektorat.

Spis treści

Sfałszowane pismo trafiło do szkół na terenie całego kraju. Nadawca podszywa się pod GIS

Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny:

Do niektórych szkół w Polsce trafiło dzisiaj sfałszowane pismo, w którym nadawca podszywa się pod Główny Inspektorat Sanitarny i informuje o obowiązku poddania się badaniom przesiewowym pod kątem gruźlicy. Pismo nie pochodzi od Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie zostało podpisane przez Głównego Inspektora Sanitarnego wz. (sfałszowany podpis) i jest próbą rozpowszechniania dezinformacji oraz zasiania paniki.

W komunikacie podkreślono, że żadne z opisanych działań nie są prowadzone. Zawarte w wiadomościach informacje są nieprawdziwe i nie należy się do nich stosować.

Jak rozpoznać sfałszowane pismo? Zwróć uwagę na adres mailowy

GIS podkreśla, że fałszywe pismo informujące o rzekomych badaniach przesiewowych pod kątem gruźlicy przekazywane są z błędnego adresu mailowego: [email protected]. Jak wskazano, brakuje w nim kropki pomiędzy sanepid a gov.

– Apelujemy o rozwagę i szczególnie uważne weryfikowanie otrzymywanych informacji, zwłaszcza adresów mailowych nadawcy – czytamy w komunikacie GIS.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował ponadto, że o sprawie zostały poinformowane odpowiednie organy i służby.

Na stronie internetowej GIS zamieszczono skan fałszywego pisma opatrzony czerwonym napisem „oszustwo”. Informacja na temat fake newsa trafiła także do mediów społecznościowych inspektoratu. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ ann/

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: GIS ostrzega przed fake newsem. Do szkół trafiło sfałszowane pismo. Nawołuje do wykonywania badań pod kątem gruźlicy i straszy kontrolą MZ - Strona Zdrowia

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto