Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nosorożce włochate z ziemi jarosławskiej zostaną przebadane w ramach międzynarodowego projektu

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
W zbiorach jarosławskiego Muzeum znajduje się kilkadziesiąt różnych kości nosorożców włochatych - w tym aż dwie czaszki - znalezione w dolinie Sanu. Szczątki z okolic Jarosławia zostaną kompleksowo przebadane w ramach międzynarodowego projektu badawczego pt. "WOOLRHINOPOLI". Już w najbliższej przyszłości dowiemy się więcej o życiu tych fascynujących zwierząt.

Miały nawet dwa metry wysokości, pięć metrów długości, ważyły do 3,5 tony... i jeszcze kilkadziesiąt tysięcy lat temu można je było spotkać na ziemi jarosławskiej! Nosorożce włochate – bo o nich mowa – należą do najciekawszych przedstawicieli megafauny, jakie zamieszkiwały nasze tereny w epoce lodowcowej.

Kości ogromnych nosorożców od wieków znajdowane są w dolinie Sanu. Wiele z nich trafiło do zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Placówka przechowuje łącznie prawie 30 kości nosorożca, takich jak kości długie kończyn, kręgi, zęby, szczęki, oraz aż dwie prawie kompletne czaszki.

Już w najbliższej przyszłości dowiemy się więcej o życiu tych fascynujących zwierząt. Szczątki nosorożców z okolic Jarosławia zostaną kompleksowo przebadane w ramach międzynarodowego projektu badawczego pt. "WOOLRHINOPOLI", którego kierownikiem jest prof. Kamilla Pawłowska z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Grant przewiduje zebranie informacji o nosorożcach włochatych z terenu Polski i porównanie ich ze szczątkami z wybranych krajów Europy. Kości będą badane pod względem przynależności do określonego gatunku nosorożca, wieku śmierci, płci oraz zmian związanych z przebytymi chorobami lub urazami. Specjalistyczna analiza datowania radiowęglowego pozwoli odpowiedzieć na pytanie, kiedy dokładnie żyły te zwierzęta. Przewidywane są także badania DNA.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto