MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zwykły test krwi może określić ryzyko zawału. Sprawdź kalkulator stworzony przez szwedzkich naukowców

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Ryzyko zawału pozwala określić 90 cząsteczek, które naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali powiązali z ryzykiem pierwszego zawału. Jednak do określenia tego ryzyka wystarczy zwykły test krwi. Badacze opracowali też kalkulator online, który pomaga oszacować zagrożenie.

Spis treści

Co określa ryzyko zawału? Szwedzcy naukowcy opracowali nowe narzędzie

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali znaleźli 90 cząsteczek, które pozwalają określić ryzyko zawału, ale wystarczy też nawet standardowe badanie krwi. Opracowali już dostępne dla wszystkich to internetowe narzędzie.

Osoba z personelu medycznego z próbkami krwi w dłoni
Ryzyko zawału podwaja się w pierwszym miesiącu po rozwodzie, a ryzyko śmiertelnego zawału jest pięć razy wyższe w ciągu tygodnia po diagnozie nowotworu Westend61/Getty Images

Zawały to najczęstsza przyczyna śmierci na świecie – przypominają szwedzcy badacze. Niestety u wielu osób realne zagrożenie nie jest w porę identyfikowane, a z tego powodu nie są wprowadzane środki zapobiegawcze.

Według szwedzkiego zespołu badawczego znaczna część problemu wynika z tego, że dotąd koncentrowano się na stabilnych, działających przez wiele lat czynnikach ryzyka.

– Wiemy jednak, że czas krótko przed zawałem jest bardzo dynamiczny. Na przykład ryzyko ataku serca podwaja się w pierwszym miesiącu po rozwodzie, a ryzyko śmiertelnego zawału jest pięć razy wyższe w ciągu tygodnia po diagnozie nowotworu – mówi prof. Johan Sundström, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature”.

Badanie krwi może wykryć ryzyko zawału pół roku wcześniej

Naukowcy wywnioskowali, że we krwi powinno dać się wykryć szereg biologicznych czynników, które działają w czasie sześciu miesięcy przed zawałem. Porównali więc próbki krwi pobrane od 420 zdrowych wcześniej osób, które doznały pierwszego ataku serca w czasie sześciomiesięcznej obserwacji, z próbkami pobranymi od ponad 1,5 tys. osób, które pozostały zdrowe.

– Zidentyfikowaliśmy ok. 90 cząsteczek, które powiązaliśmy z ryzykiem pierwszego zawału. Jednak badania, które wykonuje się standardowo w przychodni, wystarczą do określenia ryzyka. Mamy nadzieję, że zwiększy to motywację ludzi do przyjmowania zapobiegających zawałom leków czy np. zaprzestania palenia – podkreśla prof. Sundström.

Specjalista i jego zespół chcą teraz bliżej przyjrzeć się działaniu wszystkich 90 wykrytych cząsteczek i sprawdzić, czy można wykorzystać je terapeutycznie. Badacze opracowali też kalkulator online, który pomaga oszacować zagrożenie.

– Mamy też nadzieję na przeprowadzenie na naszej uczelni kolejnego badania, które pokaże, czy nasze internetowe narzędzie odpowiednio zwiększa motywację, którą zakładamy – mówi naukowiec.

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zwykły test krwi może określić ryzyko zawału. Sprawdź kalkulator stworzony przez szwedzkich naukowców - Strona Zdrowia

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto