Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrekonstruujemy tragedię uczniów jarosławskiej "budowlanki"

Kamil Jaworski
- Chodzi nam o to, żeby utrwalić tragiczną historię uczniów naszej szkoły – wyjaśnia Iwona Zelwach
- Chodzi nam o to, żeby utrwalić tragiczną historię uczniów naszej szkoły – wyjaśnia Iwona Zelwach Kamil Jaworski
W maju 1940 gestapo aresztowało uczniów szkoły budowlanej w Jarosławiu. Jeden z nich - Stanisław Ryniak, stał się wkrótce pierwszym więźniem politycznym w historii obozu w Auschwitz.

Pomysł na przypomnienie tych wydarzeń i utrwalenie ich w formie filmu, to inicjatywa nauczycielki historii Iwony Zelwach i wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Katarzyny Kiper-Wacek. Film nie powstałby również bez Jerzego Czechowicza i Romana Burego, pracującego w lokalnej telewizji internetowej Twoja TV, która zrealizuje zdjęcia. Dzięki zaangażowaniu starosty jarosławskiego udało się również pozyskać do współpracy TVP Rzeszów. W czasie kręcenia pierwszych scen, do Jarosławia przyjadą dzieci Stanisława Ryniaka, pierwszego w historii więźnia Auschwitz. - Wysłałam informację do lokalnej prasy w Sanoku i we Wrocławiu, gdzie żył i mieszkał. Kiedy już zwątpiłam, że będzie odzew, zadzwoniła do mnie jego córka – opowiada Iwona Zelwach. - Do Jarosławia przyjedzie razem z bratem, który mieszka w Szwecji – dodaje.

Dokument z rekonstrukcją wydarzeń

Pierwsze sceny do filmu będą kręcone we wrześniu. W zdjęciach weźmie udział Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.". Nagrany zostanie moment aresztowania, następnie przewiezienie uczniów do budynku gestapo (dzisiaj PUP). Tam odtworzone będą przesłuchania. Na koniec uczniowie trafią do więzienia (budynek Sądu Rejonowego). W filmie pojawi się też Jerzy Czechowicz, który będzie opowiadał o miejscach związanych z wojennymi wydarzeniami w Jarosławiu. Jego najnowsza książka była impulsem do powstania filmu.

- Jego pasja to nieoceniona pomoc. Ma niesamowitą kolekcję zdjęć, które pojawią się w filmie. Unikalne zdjęcia udostępnią nam też dzieci Stanisława Ryniaka – mówi Iwona Zelwach.

Sprzęt i ludzi do rekonstrukcji zapewni grupa z Przemyśla. Starostwo Powiatowe w Jarosławiu pokryje koszty sprowadzenia oryginalnych samochodów gestapo z Częstochowy oraz związane z inscenizacją. W pierwszych scenach zagra 10 osób z grupy rekonstrukcyjnej i ok. 30 uczniów szkoły.

Żywa lekcja historii dla jarosławskich uczniów

Uczniowie jarosławskiej „budowlanki” dobrze znają historię swojej szkoły. Co roku są tam organizowane uroczyste apele poległych 6 maja. - Nie każdy wie, że historia Auschwitz zaczęła się od Jarosławia. Co roku nasi maturzyści jeżdżą do obozu. To nie jest wiedza z podręczników. Taka nauka historii ma też zupełnie inną wartość niż jakikolwiek wykład. To ważne, że uczniowie tak się zaangażowali – mówi pani Iwona.

Pierwsze sceny, które będą kręcone we wrześniu to tylko część filmu. Kolejne powstaną prawdopodobnie w Auschwitz. Premiera przewidziana jest na maj.

Każdy kto chce wspomóc inicjatywę, może kontaktować się pod adresem: [email protected]. Można też wpłacać pieniądze na nr konta: Rada Rodziców Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu 36909600043001004246460001 – wpłata na film.


Zobacz też: Rocznica wybuchu II wojny światowej w Przemyślu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto