Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zostało kilka dni na złożenie wniosku do ZUS o wyprawkę szkolną. 300 zł dla uczącego się dziecka

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Jeszcze tylko tydzień mają rodzice i opiekunowie na złożenie wniosku o świadczenie z programu "Dobry Start”, czyli tzw. „300 plus” na wyprawkę szkolną. To pieniądze na zakup podręczników i pomocy naukowych dla uczących się dzieci.

Przypominamy, że o wyprawkę szkolną można zwrócić się do ZUS tylko do 30 listopada. Świadczenie "Dobry start" przysługuje tylko raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił w kraju już dotąd ok. 4,5 mln świadczeń na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start”. Łączna kwota wypłaconych z tego tytułu pieniędzy przekroczyła już 1,3 mld zł.

Ponad 250 tysięcy dzieci z Podkarpacia

- Natomiast na Podkarpaciu wnioski o świadczenie z programu „Dobry start” złożono na już dla ponad 250 tysięcy dzieci, a łączna kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 73 mln zł – wylicza Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

- W ramach tego programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na każde uczące się dziecko. Pieniądze te można wydać np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych dodaje Wojciech Dyląg.

Kto może złożyć wniosek?

- Wniosek o „300 plus” może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka – odpowiada rzecznik.

Opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka. Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS. Pieniądze z programu "Dobry start" przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej.

Informacje nt. wniosku i jego obsługi można znaleźć na portalu PUE ZUS. Wystarczy tylko zalogować się na swój profil i przejść do zakładki "Dobry start".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zostało kilka dni na złożenie wniosku do ZUS o wyprawkę szkolną. 300 zł dla uczącego się dziecka - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto