MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zofia Kostka-Bieńkowska z jarosławskiego muzeum z odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
Starsza kustosz Zofia Kostka-Bieńkowska w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Medal nadaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom, które wyróżniają się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Najwybitniejsza badaczka historii Jarosławia przełomu XIX i XX wieku

Zofia Kostka-Bieńkowska z jarosławskim muzeum związana jest już od ponad 30 lat. Specjalizuje się w historii ekonomicznej i społecznej oraz przemianach architektury i urbanistyki miasta. Jest autorką i współautorką licznych artykułów naukowych oraz książek, które w przystępny sposób przybliżają dzieje Jarosławia.

  • Podczas swojej pracy w muzeum przygotowała kilkanaście wystaw poświęconych lokalnej historii.
  • W 2005 r. za ekspozycję „Jarosławskie Zakłady Fotograficzne (1860–1918)” kustosz została wyróżniona prestiżową statuetką „Sybilli” w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku, przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki.
  • Badaczka była wielokrotnie nagradzana, m.in. srebrną odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami”(1986), odznaką „Jarosława” w kategorii Nauka (2009), odznaką „Zasłużeni dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia 2010”. W 2005 otrzymała nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury.
  • Do jej dorobku należy wliczyć także liczne dokumentacje naukowo-historyczne zabytkowych jarosławskich kamienic i budynków użyteczności publicznej, przygotowywane podczas jej wcześniejszej pracy w Pracowni Konserwacji Zabytków.

Jak mówi Marcin Zaborniak, który w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonał wręczenia odznaki - pani Zofia to prawdziwa kopalnia wiedzy i doświadczenia. Wykształciła wiele pokoleń ludzi, którzy są zasłużeni nie tylko dla naszego miasta, ale i województwa, a może nawet i całej naszej Ojczyzny — podkreśla dyrektor Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

- Miałam to szczęście pracować w znakomitych i interesujących zespołach historyków, historyków sztuki, archeologów, konserwatorów, fotografów, artystów, koleżanek i kolegów z administracji i służb technicznych. To z nimi razem udało się z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich uczynić jedną z ważniejszych placówek na Podkarpaciu - zaznacza Zofia Kostka-Bieńkowska.

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec kariery wielkiej aktorki. Judi Dench rezygnuje z aktorstwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto