Znane postacie z bajek uczą o odpowiedzialnych postawach podczas pandemii

Materiał informacyjny McDonald's
W bajkach dobro zwycięża ze złem, a mała i słaba postać wygrywa z silną i potężną. A gdyby tak ulubieni bohaterowie przedstawieni zostali w nowej codzienności i zamiast walczyć z przeciwnikiem, namawialiby do mycia rąk i zachowywaniu dystansu społecznego? Na taki pomysł wpadł McDonald's, który w nowej kampanii prezentuje znane dzieciom bajki z tzw. nowym morałem. Razem z aktorką Anną Dereszowską uczą w nich odpowiedzialnych postaw podczas pandemii COVID-19.

Od kilku miesięcy żyjemy w zupełnie nowej rzeczywistości. Pandemia koronawirusa wymusiła na nas konieczność dostosowania się do zaostrzonego reżimu sanitarnego i ograniczenia wielu codziennych aktywności. O ile dorośli nauczyli się nowych zasad bezpieczeństwa i higieny, o tyle dzieciom trudno jest to wszystko zrozumieć. Jak najłatwiej dotrzeć do najmłodszych? Oczywiście przez bajki. Nie od dziś wiadomo, że dzieci głęboko przeżywają czytane opowieści i chętnie naśladują postępowanie swoich ukochanych bohaterów.

Znani bohaterowie w nowej rzeczywistości

Dzięki nowej kampanii McDonald’s, najmłodsi mają okazję do posłuchania najpiękniejszych bajek z dzieciństwa, w których dobrze znane postacie podejmują ważne, aktualne tematy i pomagają wyrabiać dobre nawyki. Częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa, zachowanie dystansu społecznego czy unikanie zatłoczonych miejsc stały się naszą codziennością. Dzieci mogą nowe zasady postrzegać przede wszystkim jako przeszkody, które ograniczają ich kreatywność i możliwości zaspokajania naturalnej ciekawości. Eksperci są zgodni co do tego, że nauka przez zabawę i pozytywne skojarzenia jest jedną z najskuteczniejszych form edukacji.

Dzięki bajkom przygotowanym przez McDonald’s najmłodsi dowiedzą się:

  • Z jakiego powodu Kopciuszek mógł nie pójść na bal?
  • Co stało się z Czerwonym Kapturkiem i wilkiem, który nie trzymał dystansu?
  • Dlaczego Królewna Śnieżka miała umyte jabłko?

Co więcej, magiczne bajki z nowym morałem czyta aktorka Anna Dereszowska, która oczarowuje swoim głosem. Oglądanie tych opowieści to dla rodziców doskonały pomysł na spędzenie czasu z dziećmi, a dla wszystkich dorosłych – na powrót do wspomnień z dzieciństwa.

- Celem bajkoterapii jest nauczenie dziecka czegoś ważnego, podsunięcie mu rozwiązania trapiącego go problemu, czy też pomoc w poradzeniu sobie z własnymi emocjami. Najmłodszemu należy opowiedzieć, czy też przeczytać specjalnie przygotowaną bajkę, w której ma on szansę dostrzec analogię do sytuacji, w której sam się znajduje, utożsamić się z głównym bohaterem i przejąć zachowania oraz wnioski, do których on doszedł. Po lekturze bajki należy koniecznie porozmawiać na ten temat z dzieckiem, by pomóc mu zauważyć rozmaite niuanse, a także odpowiedzieć na jego pytania – mówi Michał Kędzierski, psycholog dziecięcy.

Magiczne historie w nowej wersji przygotowane przez McDonald’s ze specjalnym udziałem Anny Dereszowskiej zobaczyć można na stronie: https://mcdonalds.pl/bajkiznowymmoralem/

Własne historie z nowym morałem

Przygotowane przez McDonald’s bajki pokazują, w jaki sposób możemy dobrze znane opowieści przenieść we współczesne czasy. To są jednak tylko przykłady. Każdy rodzic może nauczyć dziecko zasad bezpieczeństwa wykorzystując zupełnie inne historie. Sposób jest bardzo prosty.

- Należy wybrać bajkę, którą dziecko zna i lubi. Ma ona wywoływać u niego pozytywne emocje, to bardzo ważne! Następnie należy „przerobić” ją tak, by postacie, otoczenie i część głównego wątku pozostały niezmienione, a by morał z niej wynikający był całkowicie nowy i zaskakujący. Ma on ukazać, jak główny bohater zwycięża, rozwiązuje swój problem, czy też po prostu spotyka go coś bardzo miłego dzięki temu, iż przestrzegał on – często wbrew wszystkim dookoła – zasad „covidowej higieny” – tłumaczy Michał Kędzierski

Teraz szczęśliwe zakończenie zależy od tego, jak uważnie będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Materiał oryginalny: Znane postacie z bajek uczą o odpowiedzialnych postawach podczas pandemii - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie