Zbliża się 1 września. Jak jarosławskie szkoły przygotowują się do nowego roku szkolnego?

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Krzysztof Kapica
Zbliża się rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Będzie to jednak zupełnie inny rok szkolny niż poprzednie. Sprawdziliśmy jak wyglądają w Jarosławiu przygotowania do rozpoczęcia nauki w szkołach podstawowych i średnich.

Szkoły podstawowe w Jarosławiu podlegają urzędowi miasta. W wydziale oświaty UM dowiedzieliśmy się, że pracownicy wydziału i dyrektorzy opracowali warunki powrotu uczniów do szkół, dotyczące m.in. spraw takich jak: nauka w salach lekcyjnych, zajęcia w świetlicach, korzystanie ze stołówek czy organizacja zajęć pozalekcyjnych.

- Nie było trudności w realizacji zaleceń MEN i GIS, bo są to zalecenia bardzo ogólne. Trudności pojawiły się w trakcie przekładania zasad ogólnych na grunt szkół, w szczególności placówek dużych, z dużą liczbą licznych klas, z jedną małą salą gimnastyczną i ogromnym zapotrzebowaniem na zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej

- wyjaśnia Renata Chlebowska, dyrektor wydziału oświaty w UM.

Ważną kwestią ma być według zamierzeń, utrzymywanie reżimu sanitarnego w szkołach.

- W dużych szkołach (SP4, SP10) zawsze była dwuzmianowość. Od września 2020 z powodu wydłużenia przerw międzylekcyjnych (na dezynfekcję sal, zmianę klas, posiłek obiadowy, itp.,) i zróżnicowania czasu rozpoczynania zajęć przez poszczególne klasy, zarówno w dużych szkołach, jak również w szkołach, gdzie do tej pory uczniowie uczęszczali na jedną zmianę, czas trwania zajęć zostanie wydłużony

- mówi Renata Chlebowska.

Na zakup środków ochrony indywidualnej i środków czystości wydano ponad 23 tys. zł.

- Szkoły nie posiadają jeszcze przyłbic dla uczniów zaleconych przez Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Nauczyciele otrzymają maseczki i jednorazowe rękawiczki - precyzuje Renata Chlebowska.

Wydział oświaty UM podkreśla, że szkoły mają w tej chwili odpowiedni zapas środków dezynfekujących, ale dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego będzie wiadomo, jakie jest ich średnie zużycie.

Przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego trwają także w szkołach ponadpodstawowych w Jarosławiu

Szkoły średnie w Jarosławiu podlegają starostwu powiatowemu. Marta Kurpiel, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu wyjaśnia, że przygotowania do nowego roku szkolnego trwały przez całe wakacje. Zapoznano się z wytycznymi MEN i GIS, zrealizowano zaopatrzenie w płyny dezynfekcyjne i maseczki, nawiązano współpracę z jarosławskim sanepidem i opracowano procedury postępowania uczniów i pracowników szkoły na wszystkie możliwe rozwiązania, a więc nauki w szkole, nauczania zdalnego lub nauczania tzw. hybrydowego.

- Po ubiegłorocznym podwójnym naborze szkoły naszego powiatu, oprócz I Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu i ZSOZiR w Radymnie, pracują na dwie zmiany, często do godz.19.50, więc tej dwuzmianowości już nie można wydłużyć. Dyrektorzy, układając podział godzin, zadbają o to, aby w miarę możliwości, uczniowie jak najrzadziej zmieniali sale lekcyjne, a jak najdłużej przebywali w jednym, często wietrzonym pomieszczeniu. Niestety, nie uda się to na zajęciach praktycznych i lekcjach dzielonych na grupy. Spośród wytycznych MEN i GIS na pewno uda się zachować reżim sanitarny - dezynfekcja rąk, blatów i powierzchni podłogowych, maseczki lub przyłbice, natomiast niewykonalny będzie reżim związany z zachowaniem odległości podczas nauki w salach

- mówi Marta Kurpiel.

- Jestem przekonana o tym, że najważniejszym aspektem wpływającym na utrzymanie bezpiecznych warunków nauki dla uczniów, a pracy dla nauczycieli i pracowników administracji i obsługi jest rozsądek i odpowiedzialne zachowanie zarówno na terenie szkoły/placówki, jak i poza nią, gdyż bezpieczeństwo sanitarne dużej zbiorowości, jaką tworzą szkoły/placówki to wypadkowa setek, a nawet tysięcy zachowań indywidualnych osób, które je tworzą - dodaje Marta Kurpiel.


ZOBACZ TAKŻE: Matura 2020. I LO w Rzeszowie - SONDA

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie