MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z pożytkiem dla Podkarpacia. 90 mln euro na Lokalne Strategie Rozwoju dla mieszkań obszarów wiejskich [ZDJECIA, WIDEO]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pieniądze będzie można uzyskać na poprawę infrastruktury turystycznej i oznaczanie szlaków w gminach, promocję produktów lokalnych, tworzenie miejsc pracy czy pomoc dla seniorów albo na projekty edukacyjne.

We wtorek marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch podpisywali w Rzeszowie umowy na realizację Lokalnych Strategii Rozwoju z przedstawicielami Lokalnych Grup Działania. W sumie 26 LGD, które działają na terenie Podkarpacia, otrzyma wsparcie finansowe w wysokości około 89 mln euro tj. ponad 385 mln zł.

Efektywnie i efektownie

- Jest to ogromne wsparcie dla podkarpackich wsi, które z pewnością zostanie spożytkowane efektywnie i efektownie - podkreślał marszałek Ortyl.

- Prawie 89 milionów euro trafi do 26 lokalnych grup działania na Podkarpaciu - dodał wicemarszałek Pilch po podpisaniu tzw. umów ramowych z Lokalnymi Grupami Działania z całego województwa podkarpackiego, na skorzystanie ze środków unijnych z nowej perspektywy finansowej (lata 2023-2027).

Najważniejsze potrzeby

Warto wyjaśnić, że w ub.r. LGD działające na Podkarpaciu przygotowały lokalne strategie rozwoju dla obszarów wiejskich, na których funkcjonują. Strategie tworzone były razem z lokalnymi społecznościami i mieszkańcami. W nich zapisano oczywiście najważniejsze potrzeby i oczekiwania.

- Wiemy, że wspólnoty potrzebują impulsu, który pozwoli im realizować swe pomysły i zaspokajać oczekiwania mieszkańców. Z doświadczenia już dwóch perspektyw finansowych wiemy, że lokalne wspólnoty potrafią świetnie spożytkować przyznane im pieniądze, bo dały one już wiele konkretnych efektów. A te kolejne i ogromne środki będą dobrze służyły do rozwoju Podkarpacia - wyjaśniał marszałek Ortyl.

Tym razem działania w ramach lokalnych strategii rozwoju będą po raz pierwszy realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz w ramach programu regionalnego FEP 2021-2027.

- Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na formułę wielofunduszową, co pozwoli na wykorzystanie znacznie większej kwoty niż dotychczas. W poprzedniej perspektywie mieliśmy 60 mln euro dla LGD. Teraz mamy prawie 89 mln euro, czyli prawie 385 mln zł- wyliczał Piotr Pilch.

Na co wydamy pieniądze

- Pieniądze które otrzymujemy, trafiają do mieszkańców. Staramy się, aby mieszkańcy realizowali cele, które są im najbliższe, przedsięwzięcia, na które czekają - mówiła Jolanta Węgrzyn, prezes Podkarpackiej Sieci Lider oraz LGD Nasze Bieszczady. - Mieszkańcy myślą o rozwoju infrastruktury, która będzie służyła integracji, jak domy kultury, miejsca spotkań, place zabaw. Mamy także oczekiwania od lokalnych przedsiębiorców czy artystów. Chcemy promować Bieszczady. Do tego posłużą te pieniądze - dodała Jolanta Węgrzyn.

Swe plany zdradził też Jacek Grzegorzak, prezes LGD Podgórze Przemysko-Dynowskie.

- Mamy kilka obszarów, które chcemy wspierać - turystykę i kulturę, sferę społeczną - zdrowie i rodzinę oraz sferę przedsiębiorczości. Chcemy kierować nasze działania na to, czego oczekują mieszkańcy, w tym usługi dla seniorów, ale też na przedsięwzięcia dla rozwoju turystyki na naszym terenie - zapewniał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z pożytkiem dla Podkarpacia. 90 mln euro na Lokalne Strategie Rozwoju dla mieszkań obszarów wiejskich [ZDJECIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto