Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXX Festiwal „Pieśń Naszych Korzeni” - jubileuszowa edycja

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Aleksandra Bednarz (facebook - Pieśń Naszych Korzeni)
Festiwal Muzyki Dawnej w Jarosławiu - Pieśń Naszych Korzeni to uznana marka. Imprezie towarzyszą różnorakie warsztaty, a w finałowym koncercie udział biorą artyści oraz publiczność. Festiwal łączy w sobie aspekt religijny i artystyczny. Dla mieszkańców Jarosławia Pieśń Naszych Korzeni jest wielkim wydarzeniem. W tym roku festiwal zaplanowano od 20 do 28 sierpnia.

Jubileuszowa edycja będzie okazją do słuchania, wykonywania, odtwarzania i współtworzenia muzyki i związanych z nią tradycji, zakorzenionych w przeszłości od średniowiecza po wiek XIX, a jednocześnie ważnych i żywych także obecnie.

Festiwalowym zwyczajem muzykę będzie można usłyszeć i wykonywać w różnych kontekstach: koncertowym, warsztatowym, liturgicznym, tanecznym; będzie też okazja do poznania kontekstu historyczno-kulturowego. Wszystkie te elementy znajdą swoje miejsce w planie dnia: wieczorem koncert, po koncercie klub festiwalowy, rano jutrznia, msza w jednym z rytów zachodnich lub wschodnich, warsztaty, w południe seminarium, po południu warsztaty, nieszpory, a wieczorem koncert rozpoczynający kolejną dobę.

W sobotę 20 sierpnia o godz. 20:00 w Kościele oo. Franciszkanów, na fortepianie historycznym zagra Marcin Masecki. W programie znajdą się Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha.

W niedzielny wieczór (21 sierpnia g. 20:00 - Kościół pw. Św. Mikołaja), litewski zespół wokalny GŠ Ansamblis oraz Marcel Pérès (organy) przedstawi repertuar mszalny z rękopisu wileńskich bernardynów z ok. 1760 r.

W poniedziałek (22 sierpnia g. 20:00 - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych ul. Czesławy Puzon ps.”Baśka” 3), łączenia gatunków też nie zabraknie – tym razem za sprawą muzycznego dialogu pianisty Krzysztofa Książka, grającego utwory Chopina, i zespołu Janusz Prusinowski Kompania, kontynuującego i odtwarzającego tradycje wiejskiego muzykowania, z których Chopin czerpał inspirację m.in. do swoich mazurków.

23 sierpnia (g. 20:00 - Kościół oo. Franciszkanów) francuski duet Les Menestriers (Henri Agnel i Pierre Rigopoulos) przedstawi utwory z florenckiego rękopisu czasów trecenta, zawierającego m.in. zapisy instrumentalnych tańców.
24 sierpnia (g. 20:00 - Bazylika Matki Boskiej Bolesnej) odbędzie się koncert pamięci Roberta Pożarskiego – zmarłego w listopadzie 2021 śpiewaka, badacza tradycji, przyjaciela Festiwalu.

W czwartkowy wieczór (25 sierpnia g. 20:30 - Kolegiata pw. Bożego Ciała) Marcel Pérès razem z uczestnikami warsztatów przedstawi program poświęcony monodii i polifonii czasów szkoły Notre-Dame (XII-XIII w.).

W piątek (26 sierpnia g. 20:00 - Kolegiata pw. Bożego Ciała), odbędą się dwa koncerty. Pierwszy z nich obejmie repertuar pieśni pasyjnych z Podkarpacia, zebrany przez Bartosza Gałązkę i wykonany przez grupę śpiewaków związanych ze Stowarzyszeniem „Muzyka Dawna w Jarosławiu” (organizator festiwalu). Koncert przedstawi archaiczne źródła nabożeństw pasyjnych.

Drugi koncert odbędzie się w nocy (o 23). Mateusz Kowalski zagra na violi da gamba utwory z początków XVII wieku, związane ze szczególną techniką gry i przestrajania instrumentu, nazywaną lyra viol.

W sobotni poranek (27 sierpnia g. 10:00 - Cerkiew Grekokatolicka) Andrij Szkrabiuk, kantor katedry ormiańskiej we Lwowie, wraz z uczestnikami całotygodniowych warsztatów zaśpiewa podczas jutrzni sprawowanej w obrządku ormiańskim.

Na finałowym koncercie Festiwalu, w sobotę wieczorem (g. 20:00 - Bazylika Matki Boskiej Bolesnej) wystąpi zespół Les Basses Réunies pod dyrekcją Bruna Cocseta; na klawesynie zagra Marcin Świątkiewicz.

W niedzielę (28 sierpnia g. 9:30 - Kolegiata pw. Bożego Ciała) odbędzie się Msza święta na zakończenie Festiwalu.
Nieodłącznym elementem Festiwalu są liturgie – gregoriańskie jutrznie i nieszpory, msze odprawiane zarówno w zwyczajnej, jak i nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a w tym roku także (jednorazowo, 23 sierpnia o 6 rano) w obrządku koptyjskim.

Okazją do spotkania z wykonawcami, dyskusji, wspólnych poszukiwań są codzienne seminaria. Przestrzenią mniej formalnych spotkań – a także tańców przy muzyce tradycyjnej – jest klub festiwalowy, otwarty codziennie od niedzieli do soboty (oprócz piątku) po koncertach.

Szczegółowy program wydarzeń festiwalowych można znaleźć na stronie:https://festiwal.jaroslaw.pl/

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto