Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysoki poziom wody na Sanie. Monitoring powodziowy: gdzie wylał San. Jak sprawdzić, gdzie jest powódź

ŁS, DD, NZ
Po ostatnich intensywnych opadach deszczu poziom wody na Sanie w Przemyślu niebezpiecznie się podniósł. Rzeka zalała ścieżki rowerowe i ogródki na ogródki działkowe. Na szczęście, poziom wody opada
Po ostatnich intensywnych opadach deszczu poziom wody na Sanie w Przemyślu niebezpiecznie się podniósł. Rzeka zalała ścieżki rowerowe i ogródki na ogródki działkowe. Na szczęście, poziom wody opada Łukasz Solski
San wylał na ogródki działkowe w Przemyślu, pod wodą znalazły się także znaczne tereny w gminach Żurawica, Bircza oraz Dubiecko - takie były skutki ostatnich intensywnych opadów deszczu. Jak działa system ostrzegania przed powodzią na rzece San? Jak badany jest stan rzek na Podkarpaciu? Sprawdź, co dowiedzieliśmy się na ten temat w IMGW.

Kilka dni opadów sprawiło, że na Podkarpaciu pojawiły się podtopienia. San wylał w kilku miejscach, groziła powódź. Według komunikatu z 25 czerwca o godz. 6 rano na rzece San stany alarmowe przekroczone były w Leżachowie, Nisku i Radomyślu. Stany ostrzegawcze przekroczone były na 3 wodowskazach: w Lesku, Jarosławiu i Rzuchowie. Na szczęście sytuacja się stabilizuje, choć wszyscy patrzymy w niebo.

Poziom wody na Sanie. Jak prowadzony jest monitoring powodziowy

Postanowiliśmy dla Was zbadać, jak prowadzony jest monitoring powodziowy na rzece San, w jaki sposób badany jest poziom wody na Sanie, kiedy wprowadza się stany alarmowe na rzekach.
Monitoringiem sytuacji hydrologicznej zajmuje się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB). Na rzekach w Polsce jest zainstalowanych ponad 600 stacji pomiarowych (tzw. stacji wodowskazowych). Zdecydowana większość to stacje telemetryczne, z których dane przekazywane są do systemu automatycznie co 10 minut.

Stacje pomiarowe - wodowskazy na rzece San:

  • Dwernik
  • Zatwarnica
  • Lesko
  • Olchowce
  • Dynów
  • Przemyśl
  • Jarosław
  • Leżachów
  • Rzuchów
  • Nisko
  • Radomyśl

Dodatkowo przy wybranych punktach pomiarowych zatrudnieni są obserwatorzy. To najczęściej osiedleni w pobliżu mieszkańcy, którzy o określonych godzinach obserwują stan wody w rzece i przekazują wiadomości do systemu.

Prognozowaniem przebiegu sytuacji hydrologicznej i zagrożeń, które mogą z niej wynikać, zajmują się Wydziały Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Biurach Prognoz Hydrologicznych. W Polsce takich biur jest 3 i każde z nich nadzoruje swój obszar. Hydrolodzy, opierając się między innymi na danych meteorologicznych, w razie zagrożenia wydają ostrzeżenie dla danego odcinka. Wysyłają odpowiednie komunikaty do służb kryzysowych, m.in. do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, które działa przy wojewodzie podkarpackim.

Poziom wody na Sanie. Kiedy wprowadzany jest stan alarmowy

Każda stacja pomiarowa na Sanie i na innych rzekach w Polsce ma określony stan ostrzegawczy i stan alarmowy. Ustala się je z uwzględnieniem nie tylko charakterystyk hydrologicznych, ale również warunków lokalnych.

Gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi, wprowadza się pogotowie przeciwpowodziowe.

Alarm powodziowy ogłasza się wtedy, gdy poziom wody w rzece osiągnie stan alarmowy, a prognoza hydrologiczna przewiduje dalszy przybór wód.

Poziom rzeki San. Monitoring powodziowy

Aktualny poziom Sanu i stan rzek w Polsce można obserwować za pomocą serwisu internetowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: hydro.imgw.pl.
Link znajdziesz TUTAJ.

Znajdziemy tu informacje, kiedy i w jakich punktach San oraz inne rzeki w Polsce przekroczyły stan ostrzegawczy lub stan alarmowy.

Najwyższy i najniższy poziom wody na Sanie

Z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB) otrzymaliśmy także dane, kiedy poziom wody na Sanie był najwyższy, a kiedy najniższy.
Najwyższy poziom wody na Sanie (wybrane przykłady z 3 punktów pomiarowych)

  • Przemyśl - 10.07.1867 - 1095 cm
  • Lesko - 26.07 1980 - 460 cm
  • Jarosław - 28.07.1980 - 876 cm

Najniższy poziom wody na Sanie:

  • Przemyśl - 30.11.2018 - 67 cm
  • Lesko - 20.11.1961 - 128 cm
  • Jarosław - 01.12.2018 - 22 cm

Rzeka San - powódź

Na przestrzeni ostatnich stu lat San wylewał wiele razy. W 1913 r. aż 3 razy - dwa razy w lipcu i raz w sierpniu. Ta ostatnia powódź była potężna, rzeka zalały niżej położone dzielnice oraz elektrownię miejską w Przemyślu.

Największa odnotowana w historii powódź na rzece San miała miejsce w lipcu 1980 r. Kolejne wielkie powodzie na Sanie to 2008 r. i 2010 r. W 2008 r. tylko w pierwszym dniu powodzi na Sanie zniszczonych zostało pięć mostów i 70 km dróg.
Aktualne informacje na temat sytuacji hydrologicznej na Podkarpaciu i w Polsce znajdziesz TUTAJ.

We wtorek San w Przemyślu przekroczył stan alarmowy, czyli 570 cm. Niestety, nie zanosi się, aby woda miała w najbliższym czasie opaść.

Poziom Sanu w Przemyślu. Stan alarmowy przekroczony [ZDJĘCIA]


ZOBACZ TEŻ: Podtopienia w gminie Dubiecko koło Przemyśla [22.06.2020]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto