Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa wystawa czasowa „Pozdrowienia z Jarosławia” otwarta! [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
„Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich”
„Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich” Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
Wystawa „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich” poświęcona jest miastu na przełomie XIX i XX wieku oglądanemu przez pryzmat kart pocztowych. Opowiada o niezwykle istotnym okresie w historii Jarosławia, kiedy to z zaniedbanego, prowincjonalnego miasteczka galicyjskiego zmienił się w duże miasto, jakie znamy dziś.

O wystawie

Na ściany sal wystawowych, techniką muralu, przeniesiono widoki Jarosławia. W ten sposób powstała symboliczna ulica miejska, która stanowi tło dla witryn sklepowych, szyldów i reklam. Wyeksponowano w nich eleganckie stroje kobiece, torebki, biżuterię, zegary. Jest również rozbudowana witryna apteczna. W przestrzeni ulicy stoi wóz – wtedy podstawowy środek komunikacji, a także rower. Są torby, kosze i różne opakowania.

Mural w Sali drugiej, którego autorem jest artysta Karol Prajzner, przedstawia serce miasta – rynek wraz z ratuszem i elektrycznym tramwajem. Ta futurystyczna pocztówka, wydana w 1904 roku nakładem S. Baumgartena, przedstawia Jarosław w 1914 roku. Obok zwraca uwagę bogato wyposażona witryna sklepu korzennego Antoniego Tumidajskiego, właściciela kamienicy Rynek 2, która w 1773 roku gościła cesarza Józefa II.

Na wystawie odtworzono również sklep papierniczy, w którym można było kupić pocztówki. Sklepy papiernicze prowadzili często jarosławscy nakładcy pocztówek: H. Bohuss, L. Styrna, H. Aker, S. Baumgarten, A. Frey, Ch. Schorr, Z. Glanz i inni.

Dużą część ekspozycji zajmuje gabinet oficera jarosławskiego garnizonu.

Oficerowie i żołnierze służący w Jarosławiu byli głównymi nabywcami pocztówek, które wysyłali do swoich rodzin i znajomych w różne miejsca Austro-Węgier, do krajów niemieckich i na ziemie polskie.

W każdym miejscu wystawy eksponowane są oryginalne pocztówki z widokami Jarosławia, pierzei ulicznych i placów z kościołami, szkołami i kamienicami. Stanowią one podstawowe źródło ikonograficzne do historii urbanistyki i architektury Jarosławia. Niejednokrotnie są to dzieła sztuki. Wiele z nich ma niecodzienną formę: widoku wielobarwnego, leporella, nokturnu, reliefu, tzw. złotych okien, są pocztówki pokryte metalizowaną folią.

Na ekspozycji można zobaczyć także zabytkowe aparaty fotograficzne oraz oryginalne zdjęcia z atelier znanych jarosławskich fotografów.

Wystawę przygotował zespół pracowników Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Kuratorem wystawy jest Zofia Kostka-Bieńkowska, za stronę techniczną odpowiadał Marcin Burghardt, a aranżację malarską wykonał Karol Prajzner. Wykorzystane eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Wystawę można obejrzeć w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Czynna będzie przez cały 2022 rok.

Więcej o pocztówkach jarosławskich:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto