Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jarosławiu rusza rekrutacja na kierunek geodezja i kartografia. To studia magisterskie, bezpłatne w formie stacjonarnej i niestacjonarnej

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Jarosławska uczelnia na początku 2020 roku kupiła nowoczesny sprzęt do nauki na tym kierunku.
Jarosławska uczelnia na początku 2020 roku kupiła nowoczesny sprzęt do nauki na tym kierunku. fot. materiały prasowe PWSTE
Od 4 stycznia do 15 marca potrwa rekrutacja na bezpłatne studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Uczelnia na początku 2020 roku kupiła za 1,5 mln zł nowoczesny sprzęt do nauki na tym kierunku. Są to tzw. tachimetry czy dron z kamerą multispektralną. Magisterskie studia na tym kierunku trwają 3 semestry i w PWSTE są bezpłatne zarówno w formie stacjonarnej jak i niestacjonarnej.

W drugim semestrze studiów można wybierać pomiędzy dwoma specjalnościami: geoinformatyka geodezyjno-kartograficzna lub geodezja gospodarcza i wycena nieruchomości, która pozwala uzyskać w przyszłości uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego.

- W ostatnim roku powstały 3 nowe laboratoria dedykowanego kierunkowi, tj. laboratorium metrologii geodezyjnej, skaningu lidarowego oraz geoinformatyczne. Wyposażenie w najnowszy na rynku sprzęt geodezyjny oraz specjalistyczne oprogramowanie sprawia, że jesteśmy jednym z najlepiej wyposażonych wydziałów kształcących na kierunku geodezja i kartografia w Polsce

– mówi dr inż. Marek Banaś, dyrektor Instytutu Inżynierii Technicznej w PWSTE.

Studenci PWSTE mówią, że na tym kierunku nauczyli się wielu praktycznych umiejętności.

- Zajęcia dotyczyły wielu poddziedzin geodezji, takich jak m.in.: ewidencja gruntów i budynków, kataster, geodezja inżynieryjna, wyższa, fotogrametria i teledetekcja. Studia inżynierskie pozwoliły mi na poznanie szerokiej perspektywy pracy w zawodzie

– mówi student Hubert Podpora.

- Przede mną obrona pracy inżynierskiej, po której w nadchodzącym semestrze letnim podejmę studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia w PWSTE w Jarosławiu. Pozwolą mi one na nabycie praktyki w dziedzinie skanowania laserowego, obrabiania danych z tego typu instrumentów oraz uzyskania uprawień z pilotażu drona. Wykorzystanie tego typu sprzętu jest coraz bardziej powszechne i wymagane przy rekrutacji do pracy w kraju i za granicą – podkreśla.

Jak mówi dr inż. Marek Banaś, program, studiów skonstruowany jest tak aby wykształcić nowoczesnego magistra inżyniera. Czyli kogo? - Poruszającego się swobodnie poza klasycznymi tematami realizowanymi w branży geodezyjnej również w tych nowoczesnych, technologii naziemnego i lotniczego skanowania laserowego, wykorzystania dronów do tworzenia ortofoto map z niskiego pułapu lotniczego czy pracy na zrobotyzowanych tachimetrach elektronicznych – wylicza.

- Doskonale wiemy, że podstawą przyswajania wiedzy jest praktyka, dlatego nasza Uczelnia wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt. Duża liczba godzin praktyk i wykwalifikowani wykładowcy, każdego roku przyciągają kandydatów z całego województwa. Myślę jednak, że najlepszym potwierdzeniem wysokiego poziomu kształcenia w PWSTE w Jarosławiu są nasi absolwenci, którzy po ukończeniu studiów bez trudu odnajdują się na rynku pracy – mówi prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, Rektor PWSTE w Jarosławiu.


Zobacz też: Lot drona nad Jarosławiem

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto