Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jarosławiu odsłonięto mural poświęcony mjr. Tadeuszowi Zielińskiemu [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
11 września na budynku Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich, przy ul. Zielińskiego w Jarosławiu odsłonięto mural poświęcony mjr. Tadeuszowi Zielińskiemu.

Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Hymn RP zagrała orkiestra wojskowa z Rzeszowa. Następnie odsłonięto i poświęcono mural poświęcony mjr. Tadeuszowi Zielińskiemu. Delegacje złożyły kwiaty, a wojsko wykonało salwę honorową oraz odczytało Apel Pamięci.

Mjr. Tadeusz Zieliński - kapitan artylerii Wojska Polskiego. Jego żoną była Helana z Wątrobów, z którą miał córkę Krystynę i syna Zbigniewa.

Urodził się 17 marca 1893 w Jarosławiu w rodzinie Jacka i Anny z Aignerów. W Jarosławiu ukończył szkołę powszechną oraz I Gimnazjum i Liceum. Studiował prawo oraz przemysł na Akademii Handlowej w Wiedniu. Gdy wybuchła I wojna światowa, został wcielony do armii austriackiej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wrócił do Jarosławia, wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1924r. został zatwierdzony w stopniu kapitana ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 i 475. lokatą w korpusie oficerów rezerwy artylerii. Posiadał wówczas przydział w rezerwie do 3 pułku artylerii polowej Legionów w Zamościu. W 1924 został przydzielony w rezerwie do 24 pułku artylerii polowej w Jarosławiu. W latach 1924–1939 był radnym Rady Powiatu pracując w jarosławskim magistracie jako referent ds. wojskowych. Pod koniec sierpnia 1939 roku wojennego został powołany do 24 pułku artylerii lekkiej w Jarosławiu wchodzącego w skład 24 Dywizji Piechoty. Opuścił Jarosław i przeszedł wraz ze swoim pułkiem szlak bojowy od Tarnowa do Lwowa, tocząc zacięte walki w rejonie Zakliczyna, Birczy, Rzęski Ruskiej. 19 września w rejonie Tarnopola, oddziały polskie zostały zatrzymane przez wojska sowieckie. Został osadzony wraz z innymi oficerami w obozie w Kozielsku. Między 9 a 11 kwietnia 1940 został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w lesie katyńskim.

5 października 2007 minister obrony narodowej Aleksander Szczygło mianował go pośmiertnie na stopień majora. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007, w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto