MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W 2021 roku Pałac Lubomirskich w Przeworsku nabrał blasku! [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu
To był dobry rok. Dzięki dotacji od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 60 tys. zł oraz dotacji celowej Powiatu Przeworskiego 160 tys. zł, udało się zakończyć remont konserwatorski elewacji Pałacu Lubomirskich w Przeworsku – Etap IV. Łączna wartość zadania wyniosła 220 tys. zł.

Pałac Lubomirskich wymagał podjęcia pilnych prac remontowo-konserwatorskich

Jak informuje Edyta Bieniasz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu - zły stan Pałacu Lubomirskich w Przeworsku, spowodowany upływem czasu, działaniem warunków atmosferycznych oraz brakiem bieżących napraw, wymagał podjęcia pilnych prac remontowo-konserwatorskich. Już w 2018 r. przeprowadzono renowację fragmentu elewacji zachodniej z podcieniami, filarami i dekoracją sztukatorską, renowację fryzu z 50 kasetonami z malowidłami. Rok później kontynuowano prace, m.in. naprawiono tynki na ścianach od strony południowej i dokończono je na ścianie zachodniej oraz części ściany północnej. W 2020 r. wykonano III etap prac przy elewacji od strony wschodniej wraz z tarasami.

W 2021 roku zakończono prace przy elewacji, przeprowadzono remont tynków i sztukaterii piętrowego łącznika i kaplicy, metalowych balustrad na I piętrze od strony wschodniej i północnej oraz na poddaszu od strony północnej, konserwację drewnianego tarasu oraz drzwi prowadzących do kotłowni.

Ponadto w kończącym się 2021 roku – Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy zrealizowało jeszcze 3 duże inwestycje, w ramach projektu rewitalizacji parku. Był to remont budynku kordegardy wraz z utworzeniem Centrum Informacji Turystycznej Kordegarda, remont budynku Domku Ogrodnika (gdzie wiosną br. planowane jest otwarcie w budynku hostelu z 17 miejscami noclegowymi) oraz remont ogrodzenia parku.

Prace finansowane były ze środków Powiat Przeworski w ramach dotacji celowej dla muzeum.

Rozpoczęto również prace w ramach zadania „oświetlenie parku i elewacji pałacu oraz montaż monitoringu na terenie parku i systemów alarmowych: SAP, SWIN, monitoringu w budynkach kordegardy i domu ogrodnika”. Inwestycja jest realizowana na przełomie 2021 i 2022 r. Łączna środki na inwestycje to blisko 1,5 mln zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto