Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości na dworcu PKP w Jarosławiu upamiętniające 82. rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Starostwo Powiatowe w Jarosławiu
W Jarosławiu, na dworcu PKP, przed tablicą upamiętniającą mieszkańców Ziemi Jarosławskiej, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, odbyły się dziś uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz.

14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jarosławskie uroczystości w rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz w którym byli również więźniowie z Jarosławia i okolic, odbyły się – z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej z 14 dywizjonu artylerii samobieżnej - przed pamiątkową tablicą na dworcu PKP. Ich organizatorami byli: Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości” oraz starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Tablica poświęcona jest pamięci wszystkich więźniów z powiatu jarosławskiego, których udziałem była wywózka do niemieckich "konzentrazionslagier". Odsłonięto ją w 77. rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz. Rok później utworzono także izbę pamięci w podziemiach kamienicy przy ul. Słowackiego 1 w Jarosławiu, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się gestapowska katownia, a obecnie jest siedziba Powiatowego Urzędu Pracy.

Podczas uroczystości służby mundurowe odczytały apel ku pamięci ofiar oraz wykonały salwę honorową. Przedstawiciele władz miasta przypomnieli, dlaczego tak ważne jest czczenie pamięci ofiar niemieckich.

W uroczystościach uczestniczył 99-letni Kazimierz Kopeć, więzień KL Sachsenhausen oraz przedstawiciele rodzin ofiar. Bardzo licznie przybyła młodzież szkolna z klasą mundurową z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących na czele, wraz ze swoimi wychowawcami. Gośćmi uroczystości byli także: poseł Mieczysław Kasprzak, dyrektorzy biur poselskich i senatorskich parlamentarzystów z Jarosławia: minister Anny Schmidt, posła Tadeusza Chrzana i senatora Mieczysława Golby. Byli również archiprezbiter jarosławski ks. płk Andrzej Surowiec i ks. Marian Bocho z jarosławskiej Kolegiaty. Wojewodę podkarpackiego reprezentował dyrektor generalny PUW Marcin Zaborniak, zaś samorząd powiatowy wicestarosta Mariusz Trojak. Nie zabrakło służb mundurowych, harcerzy oraz samorządowców z miasta i powiatu, w tym wiceburmistrza Dariusza Tracza.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto