Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Jarosławia: Niepełnosprawni też mogą grać na komputerze. Zdolni uczniowie technikum opowiadają o swoich projektach

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Sukcesy uczniów "mechanika" mobilizują innych do praktycznego wykorzystywania wiedzy
Sukcesy uczniów "mechanika" mobilizują innych do praktycznego wykorzystywania wiedzy Kamil Jaworski
Grupa uczniów technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, opowiada o tym, w jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą grać w gry komputerowe. Sami drukują na drukarce specjalne przyciski i startują ze swoim projektem w dwóch ogólnopolskich konkursach.

Zgodnie przyznają, że chociaż gry komputerowe nie są pierwszą i najważniejszą potrzebą człowieka, to jednak rozrywka na ciekawym poziomie nie powinna być dla osób niepełnosprawnych ograniczana i niedostępna.

Na drukarce 3D tworzą własne przyciski

- Uznaliśmy, że zrobimy projekt, który dotyczy naszych zainteresowań - wyjaśnia Adrian Kołcz, uczeń ZSTiO.

Ich projekt to kontroler do gier dla niepełnosprawnych, który ma zastępować tradycyjnego pada, którym posługują się gracze.

- Tworzymy własne przyciski i do tego gałki analogowe, które będą podłączone do kontrolera - bazy. On jest łącznikiem i sprawia, że całość funkcjonuje - mówią uczniowie jarosławskiego “mechanika”.

Baza jest produktem profesjonalnym i firmowym, a uczniowie na drukarce 3D drukują jedynie części, które będą na niej umieszczone.

Swój projekt robią tylko w celach edukacyjnych i niekomercyjnych, aby wykorzystać wiedzę, którą zdobyli w szkole i rozwijać własne zainteresowania i umiejętności. Zgłosili się z projektem do dwóch ogólnopolskich konkursów: Zwolnieni z teorii i Explory.

Przyciski można także obsługiwać głową

- Jeśli ktoś nie ma ręki bądź obu rąk, to używanie myszki klawiatury i pada jest niemożliwe. Wtedy można część gałek analogowych dać do ręki a resztę na przykład pod nogi. W przypadku braku obu rąk, można zbudować stelarz dla takiej osoby dookoła głowy. Dzięki niemu, może ona następnie naciskać przyciski

- opowiadają uczniowie.

Na drukarce 3D drukują postawy przycisków, a główny mechanizm, czyli tzw. switche, a więc przełączniki, pozyskują ze starych klawiatur.

O szkole było już głośno, gdy jej uczniowie wydrukowali dla koleżanki protezę ręki.

- Po ostatnich sukcesach uczniów naszej szkoły w poprzednim roku, kolejni mają dużą motywację do działania i chcą tworzyć ciekawe rzeczy, a my im pomagamy jak możemy i kibicujemy. I właśnie to jest najpiękniejsze w edukacji - podkreśla Artur Tutka, nauczyciel ZSTiO.


Zobacz też: Uczniowie ZSTiO w Jarosławiu zrobili protezę ręki

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto