Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To była gratka dla miłośników archeologii! Ciekawy wykład i grecka amfora z wykopalisk w Chotyńcu

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Dziś w jarosławskim Muzeum Kamienica Orsettich, odbył wykład zatytułowany „Wrota Scytii – grodzisko scytyjskiego kręgu kulturowego w Chotyńcu”. Wykład wygłosił dr Marcin Burghardt.

Wszyscy, którzy przybyli na wykład, dowiedzieli się kim byli tajemniczy Scytowie, kiedy żyli, skąd przybyli. Dr. Marcin Burghardt przybliżył także charakterystykę znalezisk archeologicznych dokonanych w Chotyńcu oraz w powiecie jarosławskim. Wyjaśnił uczestnikom wykładu, co świadczy o wyjątkowości tych wykopalisk, względem innych odkryć archeologicznych z terenu Polski, które związane są z ludami o kulturze scytyjskiej.

Prace wykopaliskowe prowadzone były w okolicy Chotyńca w gminie Radymno. Okazało się, że znajdowało się tam wielkie grodzisko kultury scytyjskiej z wczesnej epoki żelaza (IX/VIII - V wiek p.n.e.). W części zachowały się jego wały obronne usypane niegdyś ludzką ręką. Dr. Marcin Burghardt pokazywał uczestnikom wykładu prezentację z rzeczami, które odnaleziono podczas wykopalisk i tłumaczył, co świadczy o ich przypisaniu do danej kultury. Były to np. grociki scytyjskie do strzał, czy żelazne wędzidła dla koni. Scytowie byli ludem koczowniczym, zajmującym się walką. Potrafili sobie podporządkować inne społeczności – tłumaczył doktor.

Podczas wydarzenia zaprezentowano jedyną odkrytą na ziemiach polskich – grecką amforę pochodzącej z wykopalisk w Chotyńcu. Archeolodzy szacują, że amfora pochodzi z około VI/VII wiku p.n.e.

Amfora eksponowana będzie w jarosławskim Muzeum Kamienica Orsettich do 15 sierpnia 2021.

Przypominamy także, że można obejrzeć wystawę plenerową poświęconą temu tematowi, która zaprezentowana jest na murze otaczającym dziedziniec Kamienicy Orsettich od strony ulicy Trybunalskiej.

Wydarzenie przygotowano we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Badania w Chotyńcu od 2016 roku prowadzi zespół archeologów pod kierownictwem prof. dr hab. Sylwestra Czopka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a jednym z jego członków jest pracownik muzeum, dr Marcin Burghardt.

Badania w Chotyńcu finansowane są przez Narodowe Centrum Nauki w ramach projektu badawczego nr 2017/27/B/HS3/01460 pt. „Na granicy dwóch światów. Aglomeracja Chotyniecka scytyjskiego kręgu kulturowego – etap I: badania terenowe”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto