MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ten rodzaj postu może być fatalny dla serca. Ryzyko śmierci z powodu chorób kardiologicznych rośnie prawie dwukrotnie – badacze ostrzegają

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Posty stosuje się nie tylko z powodów religijnych, ale również w celu odchudzania. Takie kuracje są niezwykle skuteczne i w ostatnim czasie cieszą się niesłabnącą popularnością. Niestety, ceną za szczupłą sylwetkę może być nawet życie. Odkryto bowiem, że stosowanie tego rodzaju diety postnej może nawet dwukrotnie zwiększyć ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Zobacz szczegóły.

Spis treści

Post przerywany to najczęściej tzw. okno żywieniowe

Post przerywany (ang. intermittent fasting, IF) to rodzaj diety odchudzającej, która polega na ograniczeniu spożywania pokarmów do określonego okna czasowego w ciągu dnia. Najpopularniejsza forma tego trendu to jedzenie tylko w ciągu 8 godzin na dobę, czyli przez okres ośmiogodzinnego okna żywieniowego. Nosi też nazwę diety 8-godzinnej, diety 8/16 albo diety 16-8.

Kobieta patrzy na zegarek w oczekiwaniu na posiłek stojący na stole
Jedzenie w ciągu 8-godzinnego okna żywieniowego to strategia najbardziej niekorzystna dla chorych kardiologicznie i onkologicznie Grandbrothers/Getty Images

W ramach diety 8/16 zachowuje się 16-godzinną głodówkę. Chociaż jego efekty łączono już wcześniej z poprawą ciśnienia krwi, poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, są też niepokojące okrycia.

Jak podkreśla autor nowych badań dr Wenze Zhong z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju, nie są jasne długoterminowe skutki takiej diety. Według najnowszych badań, których wyniki przedstawiono podczas konferencji American Heart Association (AHA) w Chicago dieta 8/16 może wiązać się ze znacznie większym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca.

Czy post 16 godzin jest zdrowy?

Aby odpowiedzieć na pytanie o wpływ 16-godzinnego postu na zdrowie, dr Wenze Zhong, wraz ze swoim zespołem poddał analizie dane pochodzące od 20 tys. dorosłych uczestników amerykańskiego badania „National Health and Nutrition Examination Survey” w wieku powyżej 20. roku życia. Naukowcy porównali dane dotyczące odżywiania uczestników badania z 15 lat z rejestrami zgonów prowadzonymi przez US Centers for Disease Control and Prevention.

Odkryto, że osoby spożywające posiłki w ciągu 8-godzinnego okna dziennego nie żyły średnio dłużej niż osoby stosujące bardziej tradycyjny harmonogram posiłków, rozciągnięty na 12 do 16 godzin. Co więcej, osoby te o 91 proc. częściej umierały z powodu chorób serca w porównaniu z tymi, którzy jadali dłużej. Natomiast w przypadku osób, u których wcześniej zdiagnozowano choroby serca, jedzenie w przedziale trwającym od 8 do 10 godzin oznaczało o 66 proc. wyższe ryzyko zgonu z ich powodu.

Okno żywieniowe było też niekorzystne dla osób, u których zdiagnozowano nowotwór. W ich przypadku jedzenie przez okres dłuższy niż 16 godzin wiązało się z niższym ryzykiem śmierci z powodu tej choroby niż w przypadku bardziej ograniczonego harmonogramu posiłków.

Dieta 8/16 nie dla wszystkich

Według autorów badania jego wyniki nie dowodzą, że jedzenie ograniczone w czasie stało się przyczyną któregokolwiek z odnotowanych zgonów. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na wyniki, m.in. powody, dla których uczestnicy praktykują jedzenie ograniczone w czasie, ich stan zdrowia, dostęp do żywności i rodzaj spożywanej żywności.

Zobacz też: Dieta FMD tylko naśladuje post, a działa

Badacze planują teraz zbadać, czy ich odkrycia dotyczą osób z szerszego zakresu grup etnicznych i w jaki sposób post może zwiększać ryzyko szkodliwych skutków zdrowotnych.

Osobom, które chcą zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, badacze zalecają ogólnie zdrowy sposobu żywienia, niezależnie od pory dnia, w której sięgają po posiłki. Tym, którzy pragną rozpocząć post przerywany, zalecają konsultację ze swoim lekarzem. Jest wiele innych metod na przeprowadzenie takiej kuracji, które mogą okazać się bardziej odpowiednie dla danej osoby.

Dodaj firmę Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten rodzaj postu może być fatalny dla serca. Ryzyko śmierci z powodu chorób kardiologicznych rośnie prawie dwukrotnie – badacze ostrzegają - Strona Zdrowia

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto