MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak warto się zaopatrzyć na okoliczność blackoutu. Oto kluczowa lista zapasów [lista - 9.02]

wixad
Stefan Zach z austriackiej spółki energetycznej EVN AG nie ma wątpliwości: „Awaria może wystąpić nawet w krajach o wysokich standardach bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznej. Nie chodzi o to, czy dojdzie do blackoutu w niektórych regionach Europy, chodzi tylko o to, kiedy to nastąpi”.
Stefan Zach z austriackiej spółki energetycznej EVN AG nie ma wątpliwości: „Awaria może wystąpić nawet w krajach o wysokich standardach bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznej. Nie chodzi o to, czy dojdzie do blackoutu w niektórych regionach Europy, chodzi tylko o to, kiedy to nastąpi”. Adam Wojnar/Polskapees
Od lat prawdopodobieństwo wielkiej awarii sieci energetycznej w Europie nie było tak wysokie. Eksperci ostrzegali nas od lat, ale teraz żarty się skończyły. Co będzie, jeśli zabraknie prądu w gniazdku? Co z ogrzewaniem, wodą i gazem?

W styczniu i w lutym ubiegłego roku energetycy w Europie siedzieli jak na szpilkach. Takiego zagrożenia awarią nie odnotowali od 2006 roku. W tym roku sytuacja jest jeszcze bardziej napięta, dlatego w kilku krajach w (m.in. w Austrii i w Niemczech) przeprowadzono szeroko zakrojone akcje informacyjne z instruktażem jak zachować się w razie braku prądu. Niemcy dowiedzieli się jak ogrzać pokój przy pomocy świeczek, w jakie towary się zaopatrzyć i co spakować do plecaków.

Prądu zabraknie przez gaz

I nie chodzi – tak jak w ubiegłym roku - wyłącznie o zawirowania związane z odchodzeniem od tradycyjnej energetyki (tu, paradoksalnie, za sprawą węgla Polska jest w korzystnej sytuacji). Powodem blackoutu, który dotknąć nas może w tym sezonie jest gaz, a ściślej – jego brak. Europejskie koncerny nie miały możliwości zakontraktować go w wystarczającej ilości, nie zapełniły też w pełni rezerwowych magazynów. Jeśli zatem zabraknie gazu do ogrzewania mieszkań, Europejczycy sięgną po piecyki elektryczne. I to może spowodować lawinową awarię, której usunięcie może trwać kilka lub nawet kilka tygodni.

Nie jest to scenariusz teoretyczny. Z podobnymi awariami mieliśmy już do czynienie w Europie i w USA. W kwietniu 2008 roku do blackoutu doszło w aglomeracji szczecińskiej. Energii elektrycznej pozbawionych zostało wówczas 512 tys. mieszkańców. Była to największa awaria systemu elektroenergetycznego na terenie województwa zachodniopomorskiego i całego kraju.

Awarie jak lawina

Na początku grudnia, polskie elektrownie zanotowały najwyższe obciążenie w dziejach. Przekraczało ono chwilowo 27,5 GW. Energetycy uspokajają, że poniedziałkowa rezerwa mocy jest co prawda poniżej wymaganego minimum, ale nie grozi nam na razie ograniczenie dostaw, tym bardziej, że część energii nadal eksportujemy. To niestety nie oznacza, że nie grozi nam blackout.

- Zjawisko blackoutu występuje najczęściej w wyniku nałożenia się kilku zdarzeń losowych obejmujących np. awarię sieciową, w powiązaniu z awaryjnym wyłączeniem dużej elektrowni – wyjaśnia Beata Jarosz z Polskich Sieci Energetycznych. - W efekcie dochodzi do przekroczenia krytycznych wartości podstawowych parametrów technicznych pracy systemu
elektroenergetycznego

Skutkiem jest lawinowe, automatyczne odłączanie się od sieci elektrowni i utrata napięcia na całym obszarze objętym zakłóceniem. Może to wystąpić nawet w przypadku posiadania odpowiednio dużych rezerw mocy, pozwalających w każdym momencie na pokrywanie zapotrzebowania odbiorców, jak również niezależnie od pory roku.
Beata Jarosz zapewnia, że operator systemu przesyłowego ma różne środki zaradcze na wypadek awarii i trudności w zbilansowania systemu.

Tak warto się zaopatrzyć na okoliczność blackoutu - lista

Ale co oznacza blackout z puntu widzenia statystycznego mieszkańca miasta czy wsi? Czy w sieci pozostanie gaz, a w kranie woda? A co z telefonami? Jak warto się zaopatrzyć na okoliczność blackoutu? Czytaj w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak warto się zaopatrzyć na okoliczność blackoutu. Oto kluczowa lista zapasów [lista - 9.02] - Gazeta Pomorska

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto