Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sześcioletnia dziewczynka połknęła 1-złotową monetę. Dzięki szybkiej pomocy w SOR szpitala w Przemyślu nie doszło do tragedii [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
6-letnia dziewczynka podczas zabawy połknęła złotówkę. Monetę wyciągnięto w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu.
6-letnia dziewczynka podczas zabawy połknęła złotówkę. Monetę wyciągnięto w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. Wojewódzki Szpital w Przemyślu
Podczas zabawy sześcioletnia dziewczynka włożyła sobie do ust monetę 1-złotową. Ta utknęła w przewężeniu przełyku. Dziecko nie miało możliwości niczego przełknąć, nawet własnej śliny. Powodowało to częste jej wypluwanie, a także odruchy wymiotne. Trafiło na SOR Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

- Zdjęcie rentgenowskie wyraźnie uwidoczniło miejsce, gdzie zatrzymała się moneta. Konieczny był zabieg ezofagoskopii. Polegał on na tym, że przez usta lekarz wprowadził sztywny wziernik i specjalnymi kleszczykami wyciągnął przedmiot. Procedurę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i pacjentka już następnego dnia została wypisana do domu - informuje Paweł Bugira, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

Niemal w tym samym czasie doszło do podobnego zdarzenia. Tym razem poszkodowaną była dorosła kobieta, której w przełyku zatrzymał się kawałek kurczaka z kością. Tok postępowania był podobny, również zastosowano ezofagoskopię.

- Takich przypadków odnotowujemy w naszym szpitalu kilkanaście w ciągu roku. Dzieci najczęściej wkładają sobie do buzi różne drobne przedmioty: monety, klocki, spinki, klucze. Z kolei w przypadku dorosłych zazwyczaj dochodzi do przypadkowego połknięcia zbyt dużych kęsów jedzenia lub kawałków kości. Zdradliwe bywają też liście laurowe, lepiej nie próbować ich połykać - informuje P. Bugira.

Dlaczego wśród dorosłych dochodzi do takich przypadków? Jak twierdza lekarze z przemyskiego szpitala powody są różne. Czasem jest to pośpiech, nieuwaga, czasem stan po spożyciu alkoholu. Bywa również tak, że pacjent ma problemy z przełykaniem ze względu na obciążenie innymi chorobami. Tak właśnie było w przypadku pacjentki, u której w przełyku zatrzymał się kawałek kurczaka z kością.

- Kiedyś dość częste były przypadki połknięcia protez zębowych, które również trzeba wydobywać z pomocą lekarza. Obecnie takie sytuacje zdarzają się rzadziej - wspomina P. Bugira.

Odrębną i częstszą grupę zdarzeń stanowią dzieci, próbujące różne drobiazgi wepchnąć do ucha lub nosa. Wówczas także niezbędna pomoc lekarska.

Co robić, gdy dziecko albo sami połkniemy nieodpowiedni przedmiot, jedzenie itp? Jeśli czujemy, że sami nie jesteśmy w stanie odchrząknąć ciała obcego z przełyku, powinniśmy się udać na SOR w celu wykonania diagnostyki i przeprowadzenia ewentualnego zabiegu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sześcioletnia dziewczynka połknęła 1-złotową monetę. Dzięki szybkiej pomocy w SOR szpitala w Przemyślu nie doszło do tragedii [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto