Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko grypie. Sprawdź, gdzie na Podkarpaciu się zaszczepisz

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Aktualizowany codziennie spis znajduje się na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ oraz na czynnej całą dobę bezpłatnej infolinii NFZ pod numerem 800 190 590
Aktualizowany codziennie spis znajduje się na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ oraz na czynnej całą dobę bezpłatnej infolinii NFZ pod numerem 800 190 590 Polska Press
Od 1 września w placówkach medycznych na Podkarpaciu można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. Szczepionki są tylko na receptę. Dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia są bezpłatne.

- Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku powyżej 75 lat - wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

- Z częściową refundacją (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) szczepionki będą dostępne w aptekach dla dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat. Ponadto dla dzieci w wieku od 2 - 5 lat narażonych na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych, pacjentów 18 - 65 lat narażonych na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych oraz dla pacjentów powyżej 65 lat - dodaje Śliż.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. - Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna - dodaje Rafał Śliż. - Warto mieć na uwadze, że pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie blisko 22 zł za szczepienie.

Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą:

  • lekarz,
  • felczer,
  • lekarz dentysta,
  • pielęgniarka,
  • położna,
  • ratownik medyczny,
  • fizjoterapeuta,
  • diagnosta laboratoryjny,
  • farmaceuta (u osób pełnoletnich).

- Warto tutaj zauważyć, że kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi wyłącznie lekarz. Natomiast podać szczepionkę przeciw grypie mogą: lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny - zaznacza Śliż.

I dodaje, że warunkiem jest posiadanie dokumentu, który potwierdza ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych. - Lub posiadanie minimum 6-miesięcznej praktyki w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19 - dopowiada rzecznik NFZ.

Gdzie znaleźć wykaz placówek medycznych i aptek, w których można zaszczepić się przeciwko grypie?

Szczepienia przeciwko grypie. Sprawdź, gdzie się zaszczepisz

- Aktualizowany codziennie spis znajduje się na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ oraz na czynnej całą dobę bezpłatnej infolinii NFZ pod numerem 800 190 590 - wylicza rzecznik. - Według stanu na 2 września rano zawierał 34 placówki z terenu Podkarpacia, m.in. w Dębicy, Jaśle, Leżajsku, Krośnie czy w Rzeszowie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczepienia przeciwko grypie. Sprawdź, gdzie na Podkarpaciu się zaszczepisz - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto