Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skupowali leki, przerabiali na narkotyki. Wśród oskarżonych podkarpaccy aptekarze

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Skupowali popularne leki, zawierające pseudoefedrynę, i przerabiali na metamfetaminę. Akt oskarżenia wobec 39 podejrzanych trafił do rzeszowskiego sądu.

Trzeba było współpracy służb śledczych Polski, Ukrainy, Słowacji i Czech oraz Europolu żeby skompletować materiał dowodowy w tej międzynarodowej sprawie karnej, która miała swoją genezę na Podkarpaciu. Śledztwo prowadził Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej przy współpracy z CBŚP i Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej, a dotyczyło dwóch zorganizowanych grup przestępczych, którymi kierowali właściciele podkarpackich aptek.

Śledczy ustalili, że w okresie 2016 i 2017 roku aptekarze skupowali hurtowe ilości leków zawierających w swym składzie pseudoefedrynę, która jest substancją sklasyfikowaną jako prekursor. Substancja ta znajduje się w popularnych i dostępnych także bez recepty lekach przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych, jak Ibuprom Zatoki, Gripex Hot, RenoPuren Zatoki, Sudafed, Ibum, Aspirin i Nurofen.

Proceder rozpoczynał się w Przemyślu, gdzie z aptek i punktów aptecznych leki zawierające w składzie pseudoefedrynę, wyprowadzano, tworząc fikcyjne dowody ich sprzedaży. Paragon wskazywał na sprzedaż jednego opakowania leku jednej osobie, a w rzeczywistości leki w hurtowych ilościach nawet kilkudziesięciu tysięcy opakowań odbierane były przez „kurierów”. Sprzedawane poza rynkiem aptecznym tabletki blistrowano tzn. oddzielano je od opakowań i dostarczano do kilku laboratoriów wytwarzających amfetaminę na terenie Czech, Słowacji i w Ukrainie. Biegli wyliczyli, że jedna z dwóch działających w ten sposób grup przestępczych, kierowana przez prowadzących apteki, uzyskała tą drogą korzyść majątkową w wysokości przekraczającej 7,2 mln złotych, zaś druga, również kierowana przez właściciela apteki, ponad 5 mln złotych.

By połączyć wszystkie wątki przestępstwa o międzynarodowej skali, prokuratury generalne Polski Czech i Słowacji zawarły w 2017 r. porozumienie, na podstawie którego utworzono Wspólny Zespół Dochodzeniowo-Śledczego „JIT GOROLA”. Efekt tej współpracy pozwolił sformułować akt oskarżenia, w którym prokuratura o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarża łącznie 39 osób, w tym 3 o kierowanie taką grupą. Pozostałe zarzuty aktu oskarżenia wytwarzania znacznej ilości środków odurzających, prania brudnych pieniędzy oraz poświadczania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nieprawdy w dokumentach.

Pierwsze zatrzymania podejrzanych w tej sprawie zaczęły się już w 2017 r. na Podkarpaciu, kiedy to zarzuty usłyszały 23 osoby, w tym właściciele aptek. Wobec 19 z nich na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Funkcjonariusze CBŚP i Straży Granicznej w trakcie przeszukań zabezpieczyli wówczas ponad 200 tysięcy opakowań leków oraz ok.100 kilogramów tabletek zawierających pseudoefedrynę.

Z kolei służby słowackie, czeskie i ukraińskie, przy wsparciu Europolu, doprowadziły do zlikwidowania dwóch wytwórni metamfetaminy i plantacji marihuany w Czechach i zatrzymania tam kolejnych 8 osób podejrzanych o organizowanie przestępczego procederu oraz wytwarzanie środków odurzających.

W tym samym okresie na terenie Słowacji zatrzymano 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i obrót prekursorami oraz narkotykami. Słowacka policja zabezpieczyła środki chemiczne służące do produkcji metamfetaminy oraz kilkadziesiąt kilogramów tabletek.

Kolejne działania podjęte na terenie Ukrainy doprowadziły do zlikwidowania trzeciego laboratorium metamfetaminy oraz zatrzymania uczestniczących w procederze 6 osób.

W toku śledztwa prokurator zabezpieczył na majątku podejrzanych mienie o łącznej wartości 13,5 mln złotych. O losie oskarżonych zdecyduje Sąd Okręgowy w Rzeszowie, do którego trafił akt oskarżenia w tej sprawie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skupowali leki, przerabiali na narkotyki. Wśród oskarżonych podkarpaccy aptekarze - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto