MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Setne urodziny Kazimierza Kopcia, zasłużonego dla Jarosławia [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Kazimierz Kopeć świętował setne urodziny. Życzenia złożyła mu m.in. delegacja ZHP Hufiec Jarosław
Kazimierz Kopeć świętował setne urodziny. Życzenia złożyła mu m.in. delegacja ZHP Hufiec Jarosław UM Jarosław
W ubiegłym tygodniu, setne urodziny obchodził zasłużony dla Jarosławia Kazimierz Kopeć. Pan Kazimierz był więźniem obozu Sachsenhausen. Jego brat był rozstrzelany w Lesie Kidałowickim przez Frantza Schmidta. Dwaj bracia zasłynęli jako odważni, bardzo młodzi harcerze zaangażowani podczas II wojny światowej w ruchu oporu.

Z życzeniami wielu kolejnych lat w zdrowiu w otoczeniu najbliższych osób odwiedzili pana Kazimierza burmistrz Waldemar Paluch, dyrekcja i pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu, harcerze ZHP Hufiec Jarosław, sąsiedzi oraz przyjaciele.

Zbigniew Kopeć i Kazimierz Kopeć to znane jarosławianom osoby

Dwaj bracia zasłynęli jako odważni, bardzo młodzi harcerze zaangażowani podczas II wojny światowej w ruchu oporu. W 1944 r. zostali aresztowani przez gestapo i wpadli w ręce słynnego z okrucieństwa kata Franza Schmidta. Starszy brat Zbigniew po torturowaniu został zastrzelony w Lesie Kidałowckim pod Jarosławiem.

Pan Kazimierz przeżył, został zesłany do obozu koncentracyjnego najpierw w Oświęcimiu, a potem w Sachsenhausen. Otrzymał numer obozowy 87878. Przy wyzwalaniu obozu brał udział w „marszu śmierci”, dostał się do Lubeki, skąd wysłał list do rodziny w Jarosławiu o tym, że żyje. 30 listopada 1945 roku angielskim okrętem „Hercules” wypłynął z portu w Lubece i 6 grudnia przybył do Gdyni, a następnie do Jarosławia.

Pan Kazimierz Kazimierz Kopeć został uhonorowany wieloma medalami, m.in.:

  • odznaczony Uchwałą Rady Państwa Krzyżem Oświęcimskim nr 40-86-21 KO;
  • Odznaką - zasłużony dla Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych nr 1058;
  • odznaczony medalem Stowarzyszenia Maximilian - Kolbe - Werk, upamiętniającym 50. rocznicę wyzwolenia.
  • W 1998 roku otrzymał Honorową Nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia „Jarosława 98” w kategorii aktywność społeczna.

Heroiczna postawa obydwu braci została doceniona przez władze, zarówno państwowe jak również rodzinnego miasta Jarosławia

W uznaniu zasług, bohaterskiej postawy i tragicznej śmierci starszego z braci Zbigniewa, w 1977 roku ulica Boczna Pawłosiowskiej, w miejscu gdzie rodzina Kopciów miała swoje ogrody i bracia ukrywali się przed nazistami, została nazwana imieniem Zbyszka Kopcia. Postaciom Zbigniewa i Kazimierza poświęcona została także praca konkursowa w VI edycji Konkursu „Zlot Gwiaździsty - Śladami Miejsc Pamięci Narodowej”, którego organizatorem był Urząd Miasta Jarosłwia oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.

Pan Kazimierz dzieli się zawsze chętnie swoimi dramatycznymi przeżyciami z młodzieżą, harcerzami, zawsze pielęgnując w swoich opowieściach miłość do Polski i propagowania odwagi i wierności ideałom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto