"Serce w plecaku". Rekonstrukcja historyczna na ulicach Jarosławia już 11 września!

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz
Klaudia Oronowicz
80 rekonstruktorów historycznych z grup z całej Polski oraz oryginalny czołg Renault FT-17 z wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., to tylko część wielkiej rekonstrukcji, która odbędzie się 11 września w Jarosławiu. Jej tytuł „Serce w plecaku” nawiązuje do najpopularniejszej polskiej piosenki żołnierskiej, a której autor, Michał Zieliński, był związany z miastem nad Sanem.

Rekonstrukcja obejmie lata 1914 – 1939, a jej początek, tak jak to było ponad 100 lat temu, to wymarsz ochotników z ziemi jarosławskiej do Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

Iwona Zelwach, prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, pomysłodawca i główny organizator wydarzenia, wyjaśnia ideę tego przedsięwzięcia:

Realizacja projektu polega na przeprowadzeniu działań upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pozwoli to na przypomnienie "dróg do niepodległości" w jej regionalnym wymiarze, przywołując informacje o miejscach, wydarzeniach oraz ludziach, zarówno tych znanych, jaki i praktycznie już zapomnianych, którzy wywarli istotny wpływ na losy miasta, powiatu i kraju.

– Przypomnimy bitwy o Lwów i Warszawę, ale również tradycje przedwojennego Garnizonu Jarosław i rok 1939 – tłumaczy Iwona Zelwach.

Drugim z działań projektu będzie stworzenie plenerowej wystawy, która będzie przedstawiała dzieje Garnizonu Jarosław w latach 1918-1939, a także przybliżać sylwetki osób z ziemi jarosławskiej, które wniosły znaczący wkład w odbudowę i rozwój niepodległej Rzeczypospolitej, czyli to wszystko co będzie kanwą planowanej rekonstrukcji. - Wystawa eksponowana będzie na murze ogrodzeniowym jarosławskiego muzeum. Ponadto elektroniczna wersja wystawy udostępniona zostanie na naszej stronie internetowej – dodaje dyrektor jarosławskiego muzeum, Łukasz Zagrobelny. Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich jest jednym z trzech partnerów wydarzenia, obok Stowarzyszenia i Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej, na terenie której odbędzie się piknik patriotyczny, podsumowujący rekonstrukcję. Wydarzeniami towarzyszącymi rekonstrukcji będą także odsłonięcie muralu poświęconego mjr. Tadeuszowi Zielińskiemu, oficerowi artylerii, zasłużonemu Polsce i zamordowanemu w Katyniu oraz Msza Św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu z udziałem metropolity przemyskiego, abp. Adama Szala. Rekonstrukcja i wystawa, to olbrzymi wysiłek organizacyjny i finansowy.

– Nasz projekt wystartował w ogólnopolskim konkursie dotacyjnym Biura Programu „Niepodległa” i uzyskał akceptację. Co więcej finansowo i organizacyjnie wspiera nas również Starostwo Powiatowe w Jarosławiu – wyjaśnia Iwona Zelwach.

Prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” wspomina także pozostałych, którzy współpracują ze stowarzyszeniem, czyli m.in.: Garnizon Jarosław, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Związek Strzelecki ”Strzelec”, Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży H. i T. Zielińskich, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Jarosławiu, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu SPZOZ, a także Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Szarek”.

Swoim patronatem „Serce w plecaku” objęli Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński, poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan i starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

– Od wielu lat, jako poseł a wcześniej starosta, wspieram patriotyczną działalność stowarzyszenia. Nie mogło więc zabraknąć mnie także i teraz – mówi poseł Tadeusz Chrzan.

– Rekonstrukcja obejmuje okres II Rzeczypospolitej, czyli lata rozkwitu Jarosławia i tego czasu, kiedy kształtowała się nasza tożsamość historyczna i patriotyczna, która pomogła przetrwać nam okupację niemiecką i czasy komunizmu. Dlatego to wydarzenie jest tak ważne dla naszej pamięci – dodaje poseł.

Projekt „Serce w plecaku” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt współfinansowany jest również ze środków Powiatu Jarosławskiego.

Program wydarzenia:

11 września:

  • 13.00 – Msza Święta w Kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu z udziałem Metropolity Przemyskiego Arcybiskupa Adama Szala
  • 14.00 – Przemarsz spod Pomnika Pamięci Narodowej przy Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu pod Gmach Sokoła na Placu Mickiewicza
  • 14.30 – Rekonstrukcja historyczna ulicami miasta Jarosławia: Plac Mickiewicza, ul. Grunwaldzka, ul. Słowackiego
  • 15. 30 – Piknik Patriotyczny na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno – Ekonomicznej w Jarosławiu

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie