Ruszyły programy dla osób z niepełnosprawnością w powiecie jarosławskim w 2023 roku

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu informuje, że ruszyły programy dla osób z niepełnosprawnością w powiecie jarosławskim w 2023 roku. Są to następujące programy: Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ), Klub Absolwenta WTZ, Mieszkanie chronione wspierane, Centrum opiekuńczo - mieszkalne (COM).

Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ)

W zajęciach Warsztatu Terapii Zajęciowej uczestniczy 50 osób z terenu powiatu jarosławskiego, posiadających orzeczenia o stopniu niepełnosprawności umiarkowanym lub znacznym, ze wskazaniem do terapii zajęciowej. Korzystają tam z rehabilitacji prowadzonej w celu zdobycia samodzielności, umiejętności i kwalifikacji umożliwiających w efekcie podjęcie pracy.

Istnieje wiele form i technik wsparcia w WTZ, dzięki którym uczestnicy uczą się czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, a także rozwijają psychofizyczną sprawność oraz podstawowe, a często i specjalistyczne umiejętności zawodowe. Celem tych działań jest osiągnięcie kwalifikacji, które umożliwiają szkolenie zawodowe oraz podjęcie pracy.

Dla każdego uczestnika WTZ opracowywany jest indywidualny program rehabilitacji, który zawiera informacje dotyczące osoby niepełnosprawnej, planowanych działań terapeutycznych
i spodziewanych efektów.

Osoby, które opuściły WTZ i podjęły pracę, a także osoby oczekujące na przyjęcie do placówki, mogą skorzystać z oferty tzw. Klubu Absolwenta WTZ.

Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu, zlokalizowany jest przy ul. 3 Maja 39 w Jarosławiu.

Działalność placówki współfinansowana jest ze środków PFRON oraz Powiatu Jarosławskiego. W 2023r.

  • Pozyskane środki z PFRON na działalność WTZ – 1 384 800,00 zł
  • Pozyskane środki z PFRON na Klub Absolwenta WTZ – 216 300,00 zł
  • Wkład własny finansowy Powiatu Jarosławskiego – 153 867,00 zł
PCPR

Klub Absolwenta WTZ

Rehabilitacja społeczna i zawodowa w formie warsztatów terapii zajęciowej jest ważnym elementem systemu wsparcia osób, którym niepełnosprawność uniemożliwia lub poważnie utrudnia aktywne funkcjonowanie społeczne i zawodowe. WTZ stwarza osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia zatrudnienia, możliwość pozyskiwania lub przywracania umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia pracy.

Program „Zajęcia klubowe w WTZ” jest rozwiązaniem, które sprzyja aktywnemu wspomaganiu uczestników warsztatu, którzy weszli na rynek pracy oraz osób niepełnosprawnych przed rozpoczęciem procesu rehabilitacji w warsztacie terapii zajęciowej.

Na terenie powiatu jarosławskiego działa Klub Absolwenta WTZ przy Warsztacie Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu.

Klub Absolwenta WTZ finansowany jest ze środków PFRON w ramach programu „Zajęcia Klubowe w WTZ”. W 2023r. objętych działaniami Klubu jest 35 osób - które były uczestnikami WTZ i opuściły go w związku z podjęciem zatrudnienia.

Klub prowadzi zajęcia: plastyczne, fotograficzne, sportowo-taneczne, kulinarne, ogrodniczo-florystyczne oraz warsztaty psychologiczno – doradcze. Dodatkowo uczestnicy klubu mają organizowane wspólne wyjazdy, spotkania, imprezy, warsztaty i szkolenia.

PCPR

Mieszkanie chronione wspierane

To już 13 rok działania mieszkania chronionego w powiecie jarosławskim.

Głównym celem zadania jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną z terenu Powiatu Jarosławskiego usług bytowych oraz pomocy w wykonywaniu czynności niezbędnych w życiu codziennym i realizacji kontaktów społecznych, w celu utrzymania lub rozwijania samodzielności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości.

W mieszkaniu zlokalizowanym w budynku przy ul. Wilsona 6a należącym do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu , zamieszkuje w 2023 r. - 7 osób.

Rodzaj i zakres wsparcia świadczonego w Mieszkaniu jest uzależniony od indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych mieszkańców, w wymiarze umożliwiającym osiągnięcie zakładanych celów.

Standard pomieszczeń i formy wsparcia w mieszkaniu chronionym są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26.04.2018 r. w sprawie mieszkań chronionych.

Zadanie publiczne realizowane jest przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu, współfinansowane jest ze środków Powiatu Jarosławskiego oraz odpłatności mieszkańców.

W 2023r. koszt realizacji zadania ustalono na kwotę 330 720,00 zł z czego 275 600,00 zł ze środków Powiatu Jarosławskiego i 55 120,00 zł wkładu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu.

PCPR

Centrum opiekuńczo – mieszkalne (COM)

Zadanie „Utworzenie i funkcjonowanie Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnego” na terenie Powiatu Jarosławskiego” realizowane jest od 2021r.

Celem zadania jest pomoc opiekunom 19 dorosłych osób niepełnosprawnych, poprzez zapewnienie usług zamieszkiwania w ramach pobytu całodobowego lub pobytu dziennego.

Z usług COM zlokalizowanego w budynku Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu przy ul. Wilsona6b w Jarosławiu, w 2023r. korzysta 19 osób. W tym 9 osób w formie pobytu całodobowego oraz 10 osób w formie pobytu dziennego.

Osoby przebywające w Centrum mają zapewnione różnorodne wsparcie, w tym w zakresie:

  • potrzeb pielęgnacyjnych,
  • zdrowotnych,
  • zapobiegania wtórnym powikłaniom,
  • stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej,
  • kompetencji poznawczych oraz
  • społecznych.

Mają także zapewnioną możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb. W ramach pobytu w Centrum, uczestnikom Programu dostarczane są usługi opiekuńcze oraz wspierające pobyt i aktywność Centrum, które świadczone są przez asystentów osób z niepełnosprawnościami.

Zadanie publiczne realizowane jest przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu na zlecenie Powiatu Jarosławskiego.

Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne" Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W 2023r. Powiat Jarosławski pozyskał na realizację zadania 943 200,00 zł.

PCPR

Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie