Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Proponują aby nazwać nowe rondo w Jarosławiu imieniem zasłużonego burmistrza miasta Adolfa Dietziusa

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Budowa podwójnego ronda w centrum Jarosławia.
Budowa podwójnego ronda w centrum Jarosławia. Kamil Jaworski
Osoby związane z facebookową grupą Historia i Zagadki Jarosławia i Okolic, proponują aby nowe, podwójne rondo, które jest teraz budowane w centrum Jarosławia, nosiło imię Adolfa Dietziusa, bardzo zasłużonego dla rozwoju Jarosławia burmistrza, który urząd ten piastował prawie 30 lat.

Godne upamiętnienie burmistrza Adolfa Dietziusa, za którego rządów Jarosław dokonał bardzo dużego postępu na przełomie XIX i XX wieku, to główny cel jaki prześwieca pomysłodawcom z grupy HiZJiO.

Dlaczego to ważne, aby istotny i rozpoznawalny obiekt w centrum miasta, był nazwany jego imieniem?

- Burmistrz Dietzius był bardzo pragmatycznym człowiekiem. Jego rządy trwały bardzo długo, bo prawie 30 lat. Wyznawał zasadę, że zamiast pomników trzeba budować rzeczy potrzebne i praktyczne dla mieszkańców. Długo można by wyliczać, ile rzeczy powstało w mieście gdy był burmistrzem. To chociażby kwestie kanalizacji i studni publicznych, szpital, szkoły, nowe budynki straży ogniowej, poczty. Także w swoim testamencie przekazał majątek na cele charytatywne. Chcielibyśmy, żeby jego nazwisko bardziej zaistniało w przestrzeni miejskiej

– mówi Magdalena Jagiełło-Szostak, administratorka grupy HiZJiO.

Za rządów Dietziusa w Jarosławiu, otworzono również Nowy Cmentarz przy ul. Krakowskiej oraz Park Miejski przy ul. Kraszewskiego. Burmistrz Adolf Dietzius piastował to stanowisko od 1891 do 1918 roku. Dziś jego imię nosi MOSiR.

- Uważamy, że nie przeszkadza wcale to, że jego imieniem jest nazwany Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Gdyby jego imieniem było nazwane rondo w centrum miasta, wiele osób dowiedziałoby się o nim dużo więcej, niektórzy poznaliby jego postać. Powinniśmy takie osoby z naszego miasta tak upamiętniać

– zaznacza Ryszard Kondracki, administrator grupy HiZJiO.

Należy godnie upamiętnić Adolfa Dietziusa, ponieważ wkładał wszystkie swoje siły w pracę dla Jarosławia i mieszkańców

Członkowie grupy mają nadzieję, że ta propozycja zyska zainteresowanie społeczne, akceptację oraz, że do inicjatywy tej przyłączą się inne osoby.

- Na razie prowadzimy rozpoznanie tego tematu i badamy, jaki będzie odzew. To, że w przestrzeni wirtualnej coś ma dużo lajków, to jeszcze nie znaczy, że w rzeczywistości dużo osób zaangażuje się w realizację pomysłu. Liczymy na to, że ktoś naszym pomysłem się zainteresuje i że będzie tę sprawę pilotować – podkreśla pan Ryszard.

Pomysłodawcy zaznaczają także, że w czasach zaboru austriackiego, nie było łatwo uzyskać zgody Wiednia na różne projekty. Magdalena Jagiełło-Szostak opowiada, jak wyglądały rządy Adolfa Dietziusa i w jakich realiach zarządzał on miastem ponad 100 lat temu oraz dlaczego za jego rządów w mieście zrobiono tak wiele.

- Burmistrz Dietzius nie miał łatwo, jeśli chodzi o pieniądze, a mimo to udało mu się zrobić w Jarosławiu niesamowicie dużo. Do dziś ponosimy konsekwencje tego, że Austriacy byli niechętni rozwojowi przemysłu w Jarosławiu. Jarosław, mimo że z racji swego położenia i ówczesnej wielkości, był na starcie rozważany nawet na stolicę Galicji zamiast Lwowa, to ekonomicznie radził sobie średnio. Stare związki gospodarcze oparte na handlu upadły i kolejni burmistrzowie w XIX wieku mieli ciągle problem, skąd finansować inwestycje. Burmistrz Dietzius potrafił o to zabiegać, dlatego tak dużo w mieście wykonano za jego rządów

– podkreśla pani Magdalena.

Zaznacza również, że jego postać jest warta większego uhonorowania, także z powodu tego jakim był człowiekiem i jak podchodził do sprawowania funkcji burmistrza.

- Strategia burmistrza Dietziusa była bardzo spójna. Przyszedł do polityki, nie będąc wcześniej zawodowym politykiem, ale za to wiedział co było potrzebne ludziom. Szkoda, że trochę wszyscy zapominamy o tym co się działo, za jego wielu kadencji. To był człowiek, który wkładał wszystkie swoje siły w pracę dla miasta i mieszkańców, a nie w to, żeby robić karierę polityczną. I właśnie z tego powodu, uważamy, że trzeba go upamiętnić godnie – mówi Magdalena Jagiełło-Szostak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto