Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program wsparcia dla ofiar pomocy w rodzinie. Sprawdź, jak uzyskać pomoc

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Jeśli jesteś osobą, która doświadcza przemocy ze strony najbliższych i szukasz sposobu, aby wyjść z tej sytuacji, skorzystaj z programu TRAMPOLINA.

Należy pamiętać, że osobą, która doświadcza przemocy w rodzinie może być każdy!

Osoba doznająca przemocy w rodzinie nie ponosi za to odpowiedzialności! To osoba, która stosuje przemoc jest odpowiedzialna za swoje zachowanie.

Najczęściej stosowanymi formami przemocy są:

  • przemoc fizyczna czyli min. in. popychanie, uderzanie, wykręcanie rąk, duszenie, kopanie, spoliczkowanie.
  • przemoc psychiczna i emocjonalna czyli min. in. izolowanie, wyzywanie, ośmieszanie, kontrolowanie, grożenie, ograniczenia kontaktów, krytykowanie, poniżanie, demoralizowanie, ciągłe niepokojenie.
  • przemoc seksualna czyli zmuszanie do obcowania płciowego a także innych czynności seksualnych, wymuszanie nieakceptowanych zachowań seksualnych;
  • przemoc ekonomiczna czyli min. celowe ograniczenie dostępu do wspólnych zasobów finansowych lub utrudnianie dostępu do pracy, które na celu ma uzależnienie danej osoby od siebie oraz uzyskanie kontroli lub wymuszenie pożądanych zachowań. Objawia się też w niezaspokojeniu podstawowych potrzeb materialnych oraz niszczeniu rzeczy.
  • zaniedbanie czyli pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności nie może zaspokoić podstawowych potrzeb.

Jak uzyskać pomoc?

Jeśli doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem, możesz zgłosić ten fakt pracownikowi socjalnemu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Zadzwoń i skorzystaj z darmowego wsparcia psychologicznego oraz weź udział w indywidualnych i grupowych formach wsparcia. Kontakt do MOPS-u (ul. Juliusza Słowackiego 34 w Jarosławiu): tel.: 16 624 89 20, e-mail: [email protected]

Pracownicy socjalni, w celu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, podejmują interdyscyplinarną współpracę z innymi instytucjami tj. innymi jednostkami pomocy społecznej, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policją, Oświatą, Ochroną Zdrowia a także organizacjami pozarządowymi (czyli np. sądami, kuratorami sądowymi, szkołami, przedszkolami, żłobkami, świetlicami, służbą zdrowia, policją, prokuraturą).

W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia bezzwłocznie należy powiadomić Policję pod numerami telefonu: 997, 112 i prokuraturę! Szybka reakcja umożliwi zapewnienie ochronę, wszczęcie odpowiednich procedur oraz zabezpieczenie dowodów zdarzenia.

MOPS Jarosław

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Urzędu Miasta Jarosławia, a realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarosławiu w okresie od czerwca do grudnia tego roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto