MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla wojska 2022. Oto nowe stawki! Nadchodzą poważne zmiany w polskim wojsku! Jakie są aktualne wynagrodzenia żołnierzy w armii?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Polscy żołnierze są szczególnie ważni w dobie kryzysu militarnego na świecie. Dlatego też są wprowadzane kolejne zmiany budżecie na następne lata. Jednak zarobki żołnierzy w 2022 roku wyraźnie się zwiększyły. Znamy wysokość niedawnej podwyżki w wojsku. Jak dokładnie wygląda to w przypadku konkretnych stopni?

Zobaczcie na kolejnych stronach galerii!>>>
Polscy żołnierze są szczególnie ważni w dobie kryzysu militarnego na świecie. Dlatego też są wprowadzane kolejne zmiany budżecie na następne lata. Jednak zarobki żołnierzy w 2022 roku wyraźnie się zwiększyły. Znamy wysokość niedawnej podwyżki w wojsku. Jak dokładnie wygląda to w przypadku konkretnych stopni? Zobaczcie na kolejnych stronach galerii!>>>Wojska Obrony Terytorialnej
Polscy żołnierze są szczególnie ważni w dobie kryzysu militarnego na świecie. Dlatego też są wprowadzane kolejne zmiany w budżecie na następne lata. Jednak zarobki żołnierzy w 2022 roku wyraźnie się zwiększyły. Wiele osób obecnie zadaje sobie pytania: co z podwyżkami dla żołnierzy i ile obecnie zarabiają wojskowi w Polsce? Te faktycznie wzrosły dla każdej szarży, począwszy od zwykłego szeregowca, aż po generała. Znamy wysokość niedawnej podwyżki w wojsku. Jak dokładnie wygląda to w przypadku konkretnych stopni w polskiej armii? Zobaczcie pełne zestawienie w naszej galerii!

Spis treści

Obejrzyj: Dworzec Toruń Północny 30 lat po zamknięciu

od 16 lat

Silna polska armia jest kluczowa z punktu widzenia obronności naszego kraju. Eksperci wskazują, że nasze siły nie są dostatecznie duże, abyśmy byli w stanie skutecznie mierzyć się w polu z największymi potęgami militarnymi na świecie. Nic więc dziwnego, że są proponowane kolejne zmiany w sposobie wydatkowania pieniędzy budżetowych właśnie na polskie wojsko. Zmiany dotyczą m.in. tego, ile mają zarabiać żołnierze. Pod koniec lutego wzrosło uposażenie wszystkich żołnierzy naszej armii, jednak podwyżki nie są jedynym działaniem podejmowanym przez władze państwa. Co jeszcze planują rządzący?

Dlaczego zarobki w wojsku są tak istotne? To czynnik motywujący

Należy pamiętać o tym, że wysokość zarobków jest istotnym czynnikiem motywującym w każdym zawodzie, również w przypadku realizowania kariery wojskowego. Dlatego podwyżki w służbie polskiej armii są stałym elementem dbania o morale żołnierzy. W przypadku małej płacy oraz braku troski o dobrostan żołnierza ten miałby mniejszą motywację do faktycznego podwyższania swoich umiejętności. Z kolei zadbanie o odpowiednie uposażenie dla żołnierza pomaga we wzmocnieniu możliwości obronnych państwa.

Polecamy

Jakie dodatki otrzymują żołnierze?

Podstawą zarobków żołnierza w Polsce jest jego uposażenie. Zależy ono przede wszystkim od stopnia wojskowego. Poza uposażeniem żołnierze mają również wiele innych dodatków oraz należności. Można tu wymienić, chociażby:

  • dodatek specjalny,
  • dodatek służbowy,
  • dodatek funkcyjny,
  • dodatek motywacyjny,
  • dodatek kompensacyjny,
  • dodatek za długoletnią służbę wojskową.

Na całkowite wynagrodzenie składają się również wszelkiego rodzaju zasiłki oraz nagrody uznaniowe.

Podwyżki dla żołnierzy w 2022 roku. O ile wzrosło uposażenie?

W 2022 roku żołnierze wojska polskiego musieli nieco poczekać na uzyskanie podwyżki. Wzrost wysokości ich uposażenia został zaakceptowany dopiero pod koniec lutego 2022 roku. Podwyżki zostały przyznane na wniosek ministra obrony, który chciał o średnie zwiększenie uposażeń o 677 zł brutto. W praktyce oznacza to, że zależnie od stopnia wojskowego podwyżki dla żołnierzy 2022 wyniosły od 450 do 920 złotych.

Polecamy

Co jednak istotne, podwyżki dla wojskowych zostaną wypłacone z mocą wsteczną od początku roku. Oznacza to, że zostanie im wypłacona zaległa suma również za styczeń i luty.

Wydatki na armię od przyszłego roku — plany rządu na 3 marca 2022

Warto przy tym wspomnieć, że 3 marca 2022 roku odbyło się posiedzenie sejmu, w którym odbyło się pierwsze czytanie projektu o obronie ojczyzny. Zgodnie z jego treścią w życie miałoby wejść aż 846 artykułów mających na celu zwiększenie możliwości obronnych państwa polskiego.

Podstawową przesłanką powstania ustawy o obronie ojczyzny jest poczucie, że mamy na północnej granicy, a poprzez Białoruś na wsch. granicy państwo, którego działania w pełni widzimy — powiedział Jarosław Kaczyński i dodał: — Potrzebujemy możliwości obrony.

Polecamy

Ustawa o obronie ojczyzny — co zakłada?

W myśl ustawy przede wszystkim miałby nastąpić wzrost wydatków na armię. Od 2023 roku miałoby to być 3 proc. PKB. Przede wszystkim projekt ma przyśpieszyć zmiany, które wstępnie były planowane dopiero na początek kolejnej dekady.

Co z podwyżkami dla żołnierzy? W galerii aktualne pensje w polskiej armii!

Odpowiednie stopnie odpowiadają grupom uposażeniowym i przysługującym im stawkom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podwyżki dla wojska 2022. Oto nowe stawki! Nadchodzą poważne zmiany w polskim wojsku! Jakie są aktualne wynagrodzenia żołnierzy w armii? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto