MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza sesja Rady Powiatu Pleszewskiego. Radni wybrali władze. Były niespodzianki?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
7 maja 2024 roku odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu Pleszewskiego kadencji 2024-2029. Obrady stały pod znakiem wyborów władz powiatu
7 maja 2024 roku odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu Pleszewskiego kadencji 2024-2029. Obrady stały pod znakiem wyborów władz powiatu Damian Cieślak
Rada Powiatu Pleszewskiego spotkała się po raz pierwszy w kadencji 2024-2029. Premierowe obrady stały pod znakiem wyborów. Wiemy już, kto będzie pełnił funkcje starosty i wicestarosty, kto znalazł się w Zarządzie Powiatu oraz kto pokieruje pracami rady. Niespodzianek nie było. 7 maja radni złożyli także ślubowanie.

Pierwsza sesja pod znakiem wyborów. Kto znalazł się we władzach powiatu?

Wynik wyborów samorządowych sprawił, że w najkorzystniejszej sytuacji znalazł się Komitet Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, który wprowadził do Rady Powiatu Pleszewskiego 8 rajców. Do koalicji zaprosił przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej oraz reprezentanta stowarzyszenia „Wspólna przyszłość”. Wtorkowa, pierwsza sesja nowej kadencji potwierdziła to, o czym nieoficjalnie mówiło się już wcześniej. Starostą pozostał Maciej Wasielewski (Trzecia Droga).

- Wynik głosowania bardzo mnie cieszy. To dowód zaufania do tego, co zarząd robił przez ostatnią kadencję. To utwierdza mnie w przekonaniu, że kierunek, w którym zmierza powiat to dobry kierunek rozwoju. Obiecuję, że będą ciężko pracował, żeby nie zawieść państwa zaufania - podkreślał.

Funkcję wicestarosty będzie pełnił wieloletni wójt gminy Gołuchów Marek Zdunek (Trzecia Droga).

- Dziękuję radnym za poparcie. Myślę, że nikt nie będzie musiał żałować oddanego na mnie głosu - skomentował krótko.

Skład Zarządu Powiatu Pleszewskiego uzupełniają: Grażyna Kaczmarek, Marek Szewczyk (oboje Trzecia Droga) i Michał Kaczmarek (Koalicja Obywatelska).

Przewodniczącym rady został Mirosław Kuberka („Wspólna przyszłość”), który będzie pełnił tę rolę ponownie po jednokadencyjnej przerwie.

- Kiedy 9 lat temu z waszej woli obejmowałem tę funkcję, stwierdziłem, że sam fakt wyboru na radnego jest ogromnym zaszczytem i zobowiązaniem, natomiast wybór na przewodniczącego jest wyrazem zaufania co do obiektywizmu prowadzenia obrad. Ci państwo, którzy mnie znają wiedzą, jakim jestem człowiekiem, w jaki sposób prowadzę sesje. Czasami wprowadzam nutkę odstresowującego śmiechu. Państwo, którzy mnie nie znają, będą mieli okazję się o tym przekonać - mówił Mirosław Kuberka. - W swojej pracy jako przewodniczący rady chciałbym dużo bardziej efektywnie wykorzystywać wiceprzewodniczących. Ich wiedza i doświadczenie na pewno się przydadzą. Mam na to pewne pomysły i wspólnie będziemy je realizować. Dziękuję za konstruktywne, pełne szacunku i zrozumienia rozmowy koalicyjne. Dziękuje mojej rodzinie. To zwycięstwo - bo traktuje to w pewnym sensie jako zwycięstwo, a na pewno jako sukces - dedykuję mojemu ojcu - zakończył.

Wiceprzewodniczącymi rady będą Agnieszka Góralczyk i Wojciech Maniak (oboje Trzecia Droga).

Wszystkie wybrane we wtorek osoby nie miały konkurentów.

W początkowej fazie pierwsze obrady prowadził radny senior Wojciech Barszczewski. 7 maja 2024 roku radni złożyli ślubowanie. Nad prawidłowym przebiegiem głosowań czuwała komisja skrutacyjna w składzie: Łucja Banaś-Kasperka, Przemysław Kazuś, Andrzej Madaliński i Renata Reszel.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto