Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Omikron na Podkarpaciu. Ile do tej pory wykryto przypadków tego wariantu koronawirusa?

Łukasz Solski
Łukasz Solski
7 stycznia 2022 r. Adam Niedzielski poinformował media, że w Polsce wykryto 112 przypadków zakażeń wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Minister zdrowia podkreślił, że "ten udział w strukturze mutacji coraz bardziej się zwiększa". 10 stycznia wiemy, że wykryto w sumie już 193 przypadki! Ile na Podkarpaciu?

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał w poniedziałek 10 stycznia, że są pierwsze przypadki zgonów zakażonych wariantem Omikron. Mowa tu o dwóch osobach z woj. małopolskiego.

- Obaj mężczyźni nie byli zaszczepieni - podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

W związku z nadchodzącą piątą falą koronawirusa, za którą ma odpowiadać wariant Omikron, do soboty każdy z wojewodów ma przedstawić plan powiększenia bazy łóżkowej.

- Sumarycznie da nam to 40 tys. łóżek covidowych - poinformował Andrusiewicz. - Szczepmy się, żebyśmy nie musieli uszczuplać bazy łóżkowej dla innych chorych - zaapelował.

Czy objawy zakażenia Omikronem i Deltą różnią się od siebie?

- Są podobne, jak w COVID-19 wywołanym innymi wariantami koronawirusa. Osoby, które przechodzą infekcję lekko mówią o bólach gardła, bólach głowy, mięśni, zatkanym nosie, zaniku węchu czy smaku oraz osłabieniu. Gdy takie objawy wystąpią, można je łagodzić przyjmując leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne lub paracetamol), rozrzedzające wydzielinę (inhalacje) a u chorych z nasilonym kaszlem (utrudniającym mówienie i sen) - leki przeciwkaszlowe. W szczególnych sytuacjach, gdy pojawiają się jakieś objawy nietypowe. Można również włączyć leki przeciwzakrzepowe, ale tylko pod kontrolą lekarza, nigdy na własną rękę. Niewskazane są natomiast antybiotyki, chybachyba że lekarz stwierdzi nadkażenie bakteryjne. Nie zaleca się stosowania w leczeniu domowym COVID-19 sterydów systemowych i tlenoterapii domowej, poza wskazaniami w innych schorzeniach

- powiedział w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Czy nawet trzy dawki szczepionki przeciw COVID-19 nie są w stanie ochronić nas przed Omikronem?

- Trzecia dawka szczepionki chroni mniej więcej w 50 - 60 procentach przed łagodnym zachorowaniem z powodu Omikrona, natomiast w 90-95 procentach przed hospitalizacją i zgonem. Dlatego trzeba ludzi, szczególnie w wieku 40+, namawiać by tę trzecią dawkę przyjęli. Niestety, do tej pory zrobiło to zaledwie 17 proc. Polaków

- powiedział dr Grzesiowski.

Omikron na Podkarpaciu. Ile przypadków wykryto do 10 stycznia?

W Polsce wykryto do tej pory 193 przypadki zakażenia wariantem Omikron. Najwięcej - 43 w woj. pomorskim, dalej 54 - w woj. mazowieckim, 14 - w woj. śląskim. Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Zdrowia dowiadujemy się, że na Podkarpaciu potwierdzono 3 przypadki.

Omikron w Polsce. Oto dane z województw:

Ministerstwo Zdrowia poinformowało 10 stycznia o 7 785 nowych zakażeniach koronawirusem. W kraju zmarło 19 pacjentów z COVID-19. Na Podkarpaciu przybyło 349 przypadków, najwięcej w Rzeszowie - 46.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Omikron na Podkarpaciu. Ile do tej pory wykryto przypadków tego wariantu koronawirusa? - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto