Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody wybuchu II wojny światowej w Jarosławiu

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Mieszkańcy Jarosławia uczcili dziś pamięć poległych Polaków w czasie II Wojny Światowej, dla których walka o Ojczyznę była najwyższą wartością.

82 lata temu rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii naszego narodu. 1 września 1939 roku, o godz. 4:45, niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" otworzył ogień z dziobowej wieży artyleryjskiej skierowany na polską placówkę. Westerplatte - Wojskowa Składnica Tranzytowa - na terenie Wolnego Miasta Gdańska, zaczęła się bronić i walczyć o Polskę. Przez 7 dni bohatersko odpierała powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Dziś o godzinie 4.45, pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa w Jarosławiu, zapalony został znicz jako wyraz pamięci wobec wszystkich poległych Polaków, dla których walka o Ojczyznę była najwyższą wartością. W porannej uroczystości udział wzięli mieszkańcy miasta, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, a także przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, Szczepan Łąka. Spotkanie zorganizował Pan Zbigniew Polit, który przywitał wszystkich zgromadzonych oraz odczytał swój wzruszający wiersz, napisany na tę uroczystość. Mieszkańcy uczcili pamięć poległych minutą ciszy oraz złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem.

O godzinie 12.00, również pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa, odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej zorganizowane przez burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha. Uroczystości rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu polskiego, po których gospodarz uroczystości oraz zaproszeni goście zabrali głos.

Do wszystkich zgromadzonych kilka słów skierował burmistrz naszego miasta:

- Pamiętajmy, że historia nie toczy się gdzieś daleko i poza nami. My, dzisiejsi mieszkańcy Jarosławia jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie pokoju i demokracji tak samo jak każdy, w dowolnym miejscu na świecie. Nasze postawy, decyzje, wybory, mogą wspierać te dążenia, ale nasz brak reakcji może otworzyć drogę złu i niegodziwości. To do nas wszystkich należy strzeżenie zasad i wartości, a tym samym obrona pokoju i naszej wolności. Niech 1 września 1939 będzie dla nas ciągłą przestrogą, że te wartości nie są dane nam raz na zawsze, a zło może mieć początkowo banalne hasła i niewinne oblicze – mówił burmistrz Waldemar Paluch.

Przemówienie wygłosił również starosta jarosławski:

- Dzisiejszy dzień jest lekcją historii. Każdy ma prawo do wyciągania swoich wniosków. Każdy ma prawo do oceny. Przypomnę – w czasie II wojny światowej zginęło 6 milionów obywateli Rzeczypospolitej. Każdy z nich zamordowany przez Niemców, a swoje dołożyli także Sowieci oraz rzeź na Wołyniu i Podolu. Oddajmy Ofiarom cześć i pamięć, pamiętajmy także o modlitwie za Ich dusze – mówił podczas uroczystości, starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Także inni przybyli na tę uroczystość wygłosili piękne i wzruszające przemówienia, w których zaznaczali jak ważna jest historia i pamięć o zmarłych w czasie II Wojny Światowej Polakach. Delegacje, które przybyły na obchody złożyły uroczyście pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

W obchodach udział wzięli burmistrz Waldemar Paluch wraz z zastępcą Dariuszem Traczem, poseł Mieczysław Kasprzak, Marcin Zaborniak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka wraz z radnymi Wandą Czerwiec, Bożeną Łanowy (wiceprzewodniczącą rady), Antonim Lotyczem, Jolantą Makarowską, która równocześnie wraz z Arturem Świątkiem, dyrektorem biura rektora PWSTE w Jarosławiu, reprezentowała uczelnię, dyrektor JOKiS - Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, prezes PGKiM - Franciszek Gołąb, prezes PWiK - Andrzej Wysocki, dyrektorzy, nauczyciele, młodzież jarosławskich szkół, dyrektorzy biur parlamentarzystów, służby mundurowe, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, partii politycznych, duchowieństwa, a także mieszkańcy. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych. Współorganizatorem tej uroczystości było Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Obchody wybuchu II wojny światowej w Jarosławiu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto