MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy przedmiot, nauka strzelania, matura według innych zasad, czyli co nowego w szkołach od września

B. Terczyńska, M. Konczal
W nowym roku szkolnym maturzyści będą musieli zmierzyć się z egzaminem dojrzałości przeprowadzanym w innej formie. Będzie trudniejszy? To się dopiero okaże
W nowym roku szkolnym maturzyści będą musieli zmierzyć się z egzaminem dojrzałości przeprowadzanym w innej formie. Będzie trudniejszy? To się dopiero okaże Krzysztof Kapica
Po wakacjach można się spodziewać nowości w szkołach. Będzie nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Nowy będzie także przyszłoroczny egzamin dojrzałości. Dojdą zajęcia ze strzelectwa.

Spis treści

Nowy przedmiot to nie wszystko

Od roku szkolnego 2022/2023 w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym). W programie nauczania znalazły się zagadnienia, dotyczące historii i świata po 1945 r. Młodzież będzie uczyła się m.in. o katastrofie smoleńskiej czy pandemii koronawirusa.

Przedmiot ten będzie wprowadzany sukcesywnie. Po wakacjach w I klasach liceum, technikum i branżówki. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Uczniowie, którzy wcześniej rozpoczęli naukę w szkołach średnich, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wos).

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, MEiN postanowiło przywrócić elementy przysposobienia obronnego do szkół. Przypomnijmy, że przedmiot ten został zastąpiony przez edukację dla bezpieczeństwa w 2012 r. Zmiany zaczną obowiązywać od najbliższego roku szkolnego. Będą zajęcia związane np. z wykorzystywaniem broni kulkowej i pneumatycznej, składaniem i rozkładaniem broni, a także odpowiednim reagowaniem w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi.

Edukacja obronna ma objąć też wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym i terenoznawstwa. Szkolenie strzeleckie ma być obowiązkowe od roku szkolnego 2024/2025, z tym, że w przypadku szkół, które na terenie danego powiatu mają dostęp do strzelnic wymóg ten będzie od tego roku.

Nowa matura 2023

W nadchodzacym roku szkolnym pierwszy raz odbędzie się tzw. nowa matura. Przystąpią do niej uczniowie, którzy skończyli 8-letnie szkoły podstawowe i 4-letnie szkoły ponadpodstawowe. Nowa matura będzie trudniejsza czy łatwiejsza? Zdający będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań, ale z drugiej strony w arkuszu znajdzie się też więcej zadań. Spore wyzwanie może stanowić matura ustna z języka polskiego w nowej formule.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusze pokazowe do matury 2023. Dla przykładu, egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie się różnił od dotychczasowego. Czas na rozwiązanie zadań maturalnychma wynosić 240 minut (dotychczas 170 min.). Uczeń dostanie dwa arkusze (dotychczas był tylko jeden). Pierwszy to część testowa podzielona na zagadnienia o nazwie „Język polski w użyciu. Test” oraz „Test historycznoliteracki”. W drugim arkuszu zdający zmierzą się z wypracowaniem.

Inne zmiany?

Resort edukacji zapowiedział, że od 1 września rozpocznie się pierwszy etap zatrudniania w szkołach i przedszkolach pedagogów specjalnych.

Od 1 września średnie wynagrodzenie dla nauczyciela początkującego wyniesie 4 432,15 zł. Oznacza to wzrost wynagrodzenia średniego o 738,69 zł (o 20 proc.) dla nauczyciela stażysty i o 332,41 zł (o 8 proc.) dla kontraktowego. Uproszczona zostanie procedura awansu zawodowego. Zlikwidowane zostaną stopnie nauczyciela stażysta i nauczyciela kontraktowego. Skrócony będzie okres awansu na stopień nauczyciela mianowanego z 6 na 4 lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy przedmiot, nauka strzelania, matura według innych zasad, czyli co nowego w szkołach od września - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto