Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe albumy w zbiorach jarosławskiego Muzeum [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich wzbogaciło się o dwa albumy niezwykłych zdjęć, przedstawiających mieszkańców Jarosławia na przełomie XIX i XX wieku.

Na ponad stuletnich fotografiach są znani w Jarosławiu rzemieślnicy, nauczyciele, harcerze, a także – pierwsza w historii Jarosławia kobieta kierująca firmą budowlaną. O historii tej kobiety opowiedziała nam starszy kustosz Zofia Kostka-Bieńkowska z jarosławskiego muzeum, która jak zaznacza, na postać Marii z Kupczakiewiczów Kosińskiej natrafiła przypadkiem…

– Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że Maria, wdowa po rzemieślniku Andrzeju Kosińskim i matka pięciorga dzieci, pojawia się w Aktach Miasta Jarosławia jako… dostawca cegieł na place budowy najważniejszych miejskich inwestycji końca XIX wieku! – rozpoczęła opowieść kustosz Zofia Kostka-Bieńkowska.

Historia Marii Kosińskiej jest niezwykła z tego powodu, że w XIX wieku kobiety prowadzące działalność gospodarczą należały do absolutnej rzadkości. Kobiety były ograniczane do pełnienia roli żony i matki, nie miały praw politycznych, nie mogły nawet samodzielnie dysponować swoim własnym majątkiem. Jeśli już podejmowały pracę zarobkową, to zwykle na stanowiskach tradycyjnie uważanych za kobiece, takich jak nauczycielka, sklepikarka, szwaczka, czy pomoc domowa.

- Maria Kosińska jest pierwszą – i na razie jedyną znaną jarosławianką, która w XIX wieku samodzielnie prowadziła firmę budowlaną – mówi Zofia Kostka-Bieńkowska. – Prawdopodobnie było to możliwe tylko dzięki temu, że Kosińska odziedziczyła biznes po zmarłym mężu.

Pani Zofia zaznacza również, że tamtym okresie Jarosław przeżywał okres wzmożonego rozwoju, związanego między innymi z inwestycjami rządowymi i miejskimi w budowę i utrzymanie tutejszego garnizonu wojskowego.

W 1893 roku Maria Kosińska dostarczyła 100 tysięcy cegieł na budowę monumentalnej siedziby pierwszej zawodowej straży pożarnej w Jarosławiu. Kosińska kierowała jedną z czterech firm dowożących cegły na potrzeby tej inwestycji. 2 lata została wyznaczona na jedynego dostawcę cegieł dla najważniejszej pod względem prestiżowym inwestycji miejskiej końca XIX wieku – gruntownej przebudowy jarosławskiego ratusza.

- W tym samym czasie przebudowywano również położoną przy rynku miejską kamienicę, nazywaną dziś kamienicą Attavantich, w której mieściły się wówczas szkoły ludowe oraz niektóre urzędy miejskie. Maria Kosińska dostarczała budulec na obie inwestycje po cenie 11 złotych reńskich 50 krajcarów za 1000 sztuk cegieł - mówi Zofia Kostka-Bieńkowska.

W wyniku badań archiwalnych okazało się, że potomkowie Marii Kosińskiej w dalszym ciągu mieszkają w Jarosławiu. Muzeum postanowiło nawiązać z nimi kontakt. W ten sposób w Muzeum pojawił się Jarosław Pagacz – prawnuk Marii i Andrzeja Kosińskich.

- Niestety, w rodzinie przetrwały tylko zdawkowe informacje o mojej praprababci – opowiada jarosławianin. – Nikt z nas nie miał pojęcia, że Maria Kosińska była taką ciekawą postacią.

Jarosław Pagacz postanowił ofiarować do Muzeum swoje dwa najstarsze albumy rodzinne, ze zdjęciami od 2. połowy XIX wieku. Oprócz portretów członków zasłużonych dla Jarosławia rodzin Kosińskich i Pagaczów, znajdziemy tu fotografie dokumentujące życie codzienne mieszkańców miasta w tamtym okresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto