MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie chcesz dopuścić do rozwoju cukrzycy? Nie wystarczy schudnąć. Przyjrzyj się swojej sylwetce i cofnij stan przedcukrzycowy

Monika Góralska
Monika Góralska
Jeszcze do niedawna cukrzyca była uważana za chorobą nieodwracalną. Dziś wiadomo, że można doprowadzić do jej remisji. Naukowcy odkryli, że da się cofnąć również stan przedcukrzycowy.
Jeszcze do niedawna cukrzyca była uważana za chorobą nieodwracalną. Dziś wiadomo, że można doprowadzić do jej remisji. Naukowcy odkryli, że da się cofnąć również stan przedcukrzycowy. dolgachov, jetsam86/123rf.com
Już nieznaczne podwyższenie poziomu cukru we krwi może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Naukowcy z Monachium udowodnili, że możliwe jest odwrócenie stanu przedcukrzycowego i doprowadzenie poziomu glukozy we krwi do normy. Nie wystarczy jednak schudnąć. Okazuje się, że istotny jest również obwód pasa.

Spis treści

Stan przedcukrzycowy grozi szybkim rozwojem cukrzycy typu 2

Stan przedcukrzycowy u większości osób już w ciągu roku prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2. Już nieznaczne podwyższenie poziomu cukru we krwi zwiększa ryzyko zawału serca, chorób nerek i oczu oraz kilku rodzajów nowotworów.

Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego za stan przedcukrzycowy uznaje się sytuację, gdy stężenie glukozy we krwi wynosi:

  • na czczo – 100-125 mg/dl,
  • 60 minut po doustnym obciążeniu glukozą (OGTT) – ok. 155 mg/dl,
  • 120 minut po doustnym obciążeniu glukozą – 140-199 mg/dl.

Obecnie nie istnieje żadna metoda leczenia stanu przedcukrzycowego. Naukowcy z Instytutu Badań nad Cukrzycą i Chorób Metabolicznych (IDM) w Helmholtz Monachium oraz Kliniki Diabetologii, Endokrynologii i Nefrologii Szpitala Uniwersyteckiego w Tybindze odkryli w jaki sposób i za pomocą jakich mechanizmów można doprowadzić stan przedcukrzycowy do stanu remisji, aby poziom glukozy we krwi wrócił do normy.

Sprawdź również: Masz stan przedcukrzycowy? Nie jesteś skazany na chorobę. Ekstrakty z tych owoców pomogą obniżyć poziom cukru we krwi i zapobiec cukrzycy

Chcieliśmy zbadać możliwość wcześniejszego rozpoczęcia i wdrożenia środków zapobiegawczych już na etapie poprzedzającym cukrzycę typu 2, czyli stan przedcukrzycowy, w celu jej cofnięcia – powiedział prof. dr Andreas Birkenfeld, starszy autor, dyrektor medyczny IV Kliniki Medycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Tybindze oraz dyrektor Instytutu Badań nad Cukrzycą i Chorób Metabolicznych w Helmholtz Monachium na Uniwersytecie w Tybindze.

Nie wystarczy schudnąć, żeby cofnąć stan przedcukrzycowy

Jeszcze kilka lat temu uważano, że cukrzyca typu 2 jest nieodwracalna. Obecnie wiadomo, że można doprowadzić do jej remisji poprzez zmniejszenie masy ciała. Nie zawsze jest to jednak stała zmiana, ponieważ u wielu osób choroba wraca w ciągu kilku kolejnych lat. Poprzedza ją stan przedcukrzycowy, który niestety wiele osób, a nawet lekarzy bagatelizuje, ponieważ nie ma opracowanych terapii leczenia go.

Niemieccy naukowcy postanowili sprawdzić czy możliwe jest odwrócenie początkowego stadium cukrzycy typu 2, czyli stanu przedcukrzycowego. W badaniu wzięło udział 1105 osób ze stanem przedcukrzycowym, którzy przez rok przeszli zmianę stylu życia obejmującą zdrową dietę i zwiększoną aktywność fizyczną.

Okazało się, że do cofnięcia stanu przedcukrzycowego nie wystarczyło schudnięcie. 298 uczestników straciło na wadze 5 proc. swojej początkowej masy ciała. Jednak tylko u części z nich doszło do odwrócenia stanu przedcukrzycowego. Osoby, które osiągnęły remisję, wykazały znaczną poprawę wrażliwości na insulinę w porównaniu z osobami niereagującymi na leczenie. Jednak u wszystkich z nich ilość wydzielanego hormonu pozostała bez zmian.

Chcesz uniknąć rozwoju cukrzycy? Zmierz obwód pasa

U osób, u których poziom glukozy we krwi wrócił do normy w ciągu dwunastu miesięcy badania zmniejszyła się masa tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej. Tłuszcz trzewny znajduje się w jamie brzusznej i otacza narządy wewnętrzne. Jego zbyt duża ilość prowadzi do rozwoju otyłości brzusznej nawet u szczupłych osób. Z otyłością brzuszną mamy do czynienia, gdy obwód pasa u kobiet jest równy lub większy niż 80 cm, a u mężczyzn 94 cm. Zbyt duża ilość tłuszczu trzewnego może wpływać na wrażliwość na insulinę, częściowo poprzez reakcję zapalną w tkance tłuszczowej.

Uczestnicy, u których doszło do remisji stanu przedcukrzycowego mieli również mniej białek zapalnych we krwi oraz zmniejszone markery uszkodzenia nerek i lepszy stan naczyń krwionośnych. Występowało u nich także o 73 proc. mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 nawet dwa lata po zakończeniu interwencji dotyczącej stylu życia.

Badanie wykazało więc, że remisja stanu przedcukrzycowego jest możliwa w przypadku zmniejszenia masy ciała o 5 proc. i obwodu brzucha o około 4 cm u kobiet i 7 cm u mężczyzn.

Ponieważ respondenci wykazali w szczególności redukcję tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, w przyszłości ważne będzie zidentyfikowanie czynników sprzyjających utracie zapasów tłuszczu – mówi Arvid Sandforth, jeden z dwóch głównych autorów.

Źródło: Mechanisms of weight loss-induced remission in people with prediabetes: a post-hoc analysis of the randomised, controlled, multicentre Prediabetes Lifestyle Intervention Study (PLIS) The Lancet Diabetes & Endocrinology

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie chcesz dopuścić do rozwoju cukrzycy? Nie wystarczy schudnąć. Przyjrzyj się swojej sylwetce i cofnij stan przedcukrzycowy - Strona Zdrowia

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto