Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nastąpiło oficjalne otwarcie najstarszej Podziemnej Trasy Turystycznej w Jarosławiu [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Od dziś jarosławianie oraz turyści mogą korzystać z odświeżonego punktu rekreacyjnego na mapie Podkarpacia - Podziemnej Trasy Turystycznej im. prof. Feliksa Zalewskiego w Jarosławiu. Trasa pokazuje zwyczaje i tryb życia mieszkańców miasta w czasach jego świetności.

22 kwietnia nastąpiło ponowne otwarcie Podziemnej Trasy Turystycznej im. prof. Feliksa Zalewskiego w Jarosławiu. Pierwszymi turystami była grupka uczniów, która z chęcią wysłuchała opowieści o historii miasta i trasy podziemnej. Trasa przez kilka lat nie była dostępna dla turystów. Teraz, dzięki porozumieniu zawartemu z prywatnym właścicielem Kamienicy Rydzikowej, pod którą znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna, udało się włączyć obiekt do turystycznej mapy Jarosławia, gwarantując jego dostępność.

W dniu otwarcia zwiedzanie jest bezpłatne. Ceny biletów w inne dni: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy. Godziny otwarcia: wtorek-piątek w godz. 13.00 i 15.30; sobota w godz. 13.00, 14.00 i 16.00; niedziela w godz. 11.00, 14.00 i 16.00.

Warto dodać, że również od 22 kwietnia turyści mogą oglądać znajdującą się w kamienicy Wielką Izbę, która przeszła gruntowny remont. Dawniej, w tym reprezentacyjnym pomieszczeniu, właściciele przyjmowali gości oraz podpisywali umowy handlowe.

Kamienica Rydzikowa

Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego znajduje się we wschodniej pierzei jarosławskiego rynku, w kamienicy nr 14, zwanej "Rydzikową". Kamienica powstała na przełomie wieku XVI i XVII, a jej nazwa pochodzi od ówczesnego właściciela - Wojciecha Rydzika.

Trasa na przestrzeni wieków zmieniła nieco swój wygląd, ale zasadnicze jej elementy zostały zachowane. Z badań archiwalnych i architektonicznych wynika, że budowano ją etapami, a ostatni element - podcienia, ukończono ok. 1615 roku. Budowla prezentuje charakterystyczny dla Jarosławia typ kamienicy z wiatą, która jest oryginalnym rozwiązaniem architektonicznym. Przeszklona, pełni funkcję oświetleniową, ponadto komunikacyjną i handlową. Pod budynkiem znajdują się wielokomorowe piwnice i chodniki położone na różnych poziomach. Tego typu rozwiązanie architektoniczne miało swoje uzasadnienie i jest ściśle związane z historią miasta.

W czasie prac zabezpieczających w kamienicy Rynek 14 odkryto interesujące komory o chodniki podziemne położone na różnych głębokościach. W 1966 roku zaprojektowano układ trasy podziemnej o długości około 150 m, przy różnicy poziomów ok. 8 metrów. Składa się ona z kilku podziemnych komór i korytarzy obudowanych cegłą.

Podziemna Trasa Turystyczna została oddana do użytku zwiedzających 1 czerwca 1984 roku, nosi imię prof. Feliksa Zalewskiego, upamiętniając tym samym zasługi naukowca przy ratowaniu miasta Jarosławia.

Klaudia Oronowicz
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto