MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Najbardziej wyczekiwany lek 2023 roku” już w Polsce. Ile kosztuje? Zobacz, kto nie powinien go stosować

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Pożądany przez wielu lek, o którym zrobiło się głośno m.in. przez celebrytów, jest już dostępny w Polsce. Produkt medyczny na otyłość i nadwagę redukuje apetyt, przez co pacjent mniej je, ale najlepsze efekty przynosi w połączeniu ze zbilansowaną dietą i ćwiczeniami. Sprawdź, ile kosztuje Wegovy i kto nie powinien go przyjmować.
Kobieta robiąca sobie zastrzyk w brzuch
Lek Wegovy należy stosować łącznie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi. stefamerpik/freepik

Spis treści

Lek na otyłość i nadwagę w końcu dostępny w Polsce. Kto może stosować Wegovy?

Nazywany „najbardziej wyczekiwanym lekiem 2023 roku” Wegovy to nowatorski lek na otyłość i nadwagę. Do tej pory był dostępny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech i Norwegii. Lek stał się bardzo popularny przez amerykańskich celebrytów, którzy stosowali Wegovy (obok Ozempicu). Pod koniec września 2023 roku produkt medyczny na otyłość i nadwagę stał się dostępny także w Polsce. Do tej pory jedynym lekiem na otyłość podawanym w zastrzyku, który można było dostać w naszym kraju, była Saxenda (liraglutyd).

Wegovy może być stosowany przez osoby dorosłe z wartością BMI, która jest równa lub większa od 30 kg/m2 (otyłość) lub osoby dorosłe z wartością BMI większą lub równą 27 kg/m2 (nadwaga), u których występuje przynajmniej jedno współistniejące schorzenie związane z nieprawidłową masą ciała, np.:

 • stan cukrzycowy lub cukrzyca,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • obturacyjny bezdech senny,
 • dyslipidemia (np. nieprawidłowe stężenie cholesterolu),
 • choroba sercowo-naczyniowa (przebyty zawał serca, udar mózgu, schorzenia naczyń krwionośnych).

Jak działa Wegovy? Jak często trzeba go przyjmować?

Wegovy to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, który zawiera substancję czynną semaglutyd (2,4 mg). To substancja, która przypomina naturalnie występujący hormon – glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1) – który jest uwalniany w jelitach po posiłku.

Semaglutyd reguluje wydzielanie insuliny i glukagonu, które odgrywają ważną rolę w regulacji ilości i stężenia glukozy we krwi. Co ważne, lek jest sprzedawany w dawce 1 mg. Wedle zaleceń zamieszczonych w ulotce początkowa dawka powinna wynosić 0,25 mg. Zastrzyk pod skórę wykonuje się raz w tygodniu. Najlepsze miejsca do wstrzyknięcia według producenta to ramię, udo i brzuch.

Producent podkreśla, że „lek Wegovy jest stosowany łącznie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi w celu zmniejszenia masy ciała oraz utrzymania masy ciała pod kontrolą”. Jak czytamy w ulotce, Wegovy „działa poprzez wpływ na docelowe receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu oraz napadów głodu”. Ma to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego jedzenia oraz zmniejszeniu masy ciała.

Czy Wegovy to lek na receptę? Ile kosztuje lek na otyłość i nadwagę?

Wegovy to lek wydawany na receptę. Może zostać przepisany przez:

 • lekarza,
 • pielęgniarkę (tylko w ramach kontynuacji leczenia),
 • farmaceutę (w przypadku zagrożenia życia)

Jak wynika z informacji dostępnych w serwisie gdziepolek.pl, aktualnie jest dostępny w niewielkiej liczbie aptek. Cena opakowania Wegovego, które zawiera cztery zastrzyki, to 1500-1667 zł.

Kto nie powinien stosować leku Wegovy?

Choć Wegovy to „najbardziej wyczekiwany lek 2023 roku”, to należy zwrócić uwagę kto i kiedy nie powinien go przyjmować. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Wegovy nie może być stosowany przez osoby, które mają uczulenie na semaglutyd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Wegovy nie powinny przyjmować osoby, które:

 • stosują inne produkty wspomagające utratę masy ciała,
 • chorują na cukrzycę typu 1,
 • mają znacznie zmniejszoną czynność nerek,
 • mają znacznie zmniejszoną czynność wątroby,
 • mają ciężką niewydolność serca,
 • mają cukrzycową chorobę oczu (retinopatia).

Producent podkreśla też, że istnieje ograniczone doświadczenie w stosowaniu leku Wegovy u pacjentów, którzy skończyli 75 lat, mają zaburzenia wątroby i ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, powodujące opóźnione opróżnianie żołądka (gastropareza) lub u których występuje nieswoiste zapalenie jelit.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:
Wegovy serwis Gdzie po lek

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Najbardziej wyczekiwany lek 2023 roku” już w Polsce. Ile kosztuje? Zobacz, kto nie powinien go stosować - Strona Zdrowia

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto