Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu zarejestrowano ponad 700 komitetów wyborczych

Komitet wyborczy Stowarzyszenia Razem Dla Rzeszowa to jedyny w Rzeszowie komitet, który utworzony został na podstawie przepisów o stowarzyszeniach i organizacjach społecznych
Komitet wyborczy Stowarzyszenia Razem Dla Rzeszowa to jedyny w Rzeszowie komitet, który utworzony został na podstawie przepisów o stowarzyszeniach i organizacjach społecznych Razem Dla Rzeszowa
W poniedziałek 12 lutego zakończyła się możliwość rejestracji komitetów wyborczych. W naszym województwie zarejestrowano ich łącznie 720.

W rzeszowskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowało się ogółem 155 komitetów, w tym 7 z Rzeszowa. Już wiadomo, że do wyścigu o stanowisko prezydenta stolicy Podkarpacia przystąpią Jacek Strojny (Komitet Wyborczy Stowarzyszenia „Razem dla Rzeszowa”) oraz Konrad Fijołek (Komitet Wyborczy Wyborców Konrada Fijołka). Kolejni dwaj potencjalni kandydaci to Waldemar Szumny z Prawa i Sprawiedliwości oraz Marcin Deręgowski z Koalicji Obywatelskiej.

- Myślę, że w tym tygodniu zapadnie decyzja w sprawie mojej kandydatury – mówi radny Rzeszowa Waldemar Szumny. W przypadku radnego Marcina Deręgowskiego decyzja partii może być różna. - Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji czy będę startował na prezydenta czy też poprę innego kandydata – mówi Marcin Deręgowski

Z kolei Konfederacja w Rzeszowie założyła dwa komitety: Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja dla Podkarpacia oraz KWW Konfederacja dla Samorządu. Jeden z nich ma reprezentować Karolina Pikuła, która chce wziąć udział w walce o fotel prezydenta.

- Na razie nie mogę niczego potwierdzić. Trwają jeszcze ustalenia. To pierwsze wybory samorządowe, w których bierzemy udział, więc chcemy się do nich porządnie przygotować – mówi Pikuła.

Z utworzonego przez Kazimierza Jaworskiego KWW Koalicja Odnowy Podkarpacia wystartują Jacek Kotula i Jacek Ćwięka. Niewykluczone, że ten drugi powalczy o rzeszowski ratusz. A to oznacza, że stawka kandydatów na prezydenta Rzeszowa może liczyć 6 osób.

Komisarz wyborczy w Przemyślu zarejestrował 195 komitetów wyborczych.

W Przemyślu pierwszym zarejestrowanym był Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Przemyśl. Jednym z jego liderów będzie Janusz Zapotocki, wieloletni radny miejski, także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu. Czy i kogo Nasz Przemyśl wystawi w walce o fotel prezydenta? - Będziemy mieli kandydata i będzie to duża niespodzianka - mówi członek komitetu, który ma grupować środowiska lewicowe i liberalne, ale deklaruje otwartość na każdego.

Obecny prezydent Przemyśla o reelekcje będzie się ubiegał z KWW Wojciecha Bakuna Wspólnie dla Przemyśla. Kto znajdzie się na ich listach kandydatów na radnych? Na razie nie podano jeszcze kandydatów na radnych.

Podczas obecnych wyborów pierwszą konferencję prasową w Przemyślu zorganizowały środowiska Platformy Obywatelskiej. Ogłoszono, że kandydatem Koalicji dla Przemyśla na prezydenta będzie Tomasz Dziumak, dyr. I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Przemyśla będzie Maciej Kamiński. Zarówno on, jak i osoby walczące o mandaty radnych wystartują z lokalnego komitetu KWW Macieja Kamińskiego. Jest popierany przez środowiska prawicowe i NSZZ Solidarność.

Obecny przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal będzie kandydatem na prezydenta KWW Roberta Bala - Przemyśl to My.

W Przemyślu do wyborów staną też KWW Przemyśl 3D oraz KWW Do Przodu Przemyśl. To może oznaczać, że do walki o fotel prezydenta Przemyśla powalczy nawet sześciu kandydatów. Oczywiście, możliwe jest również, że swoje listy w Przemyślu wystawią któreś z komitetów ogólnopolskich.

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Krośnie zarejestrowała do 12 lutego 215 komitetów wyborczych. Jeden oczekuje na decyzję komisarza wyborczego.

Z 215 zarejestrowanych, dwa komitety wycofały się z walki wyborczej. Są to: Komitet Wyborczy Wyborców Barbara Chinalska-Klimek z Bukowska oraz Komitet Wyborczy Wyborców Twój Głos – Twoja Przyszłość (o zasięgu województwa podkarpackiego), którego pełnomocnikiem była Anna Ewa Joachimiak z Polan.

Na chwilę obecną w szranki wyborcze staje 213 komitetów.

Na rejestrację oczekuje Komitet Wyborczy Inicjatywa Sanocka, którego pełnomocnikiem jest Jerzy Mirosław Szczudlik. Komisarz wyborczy w Krośnie ma 3 dni od 12 lutego na rozpatrzenie wniosku o rejestrację tego komitetu.

Wśród 213 zarejestrowanych komitetów wyborczych w Krośnie, 53 mają zasięg województwa podkarpackiego. Komitet oczekujący na rejestrację również jest o zasięgu na całe Podkarpacie. Pozostałe komitety mają zasięg gminny.

Z kolei delegatura KBW w Tarnobrzegu zarejestrowała 155 komitetów.

Do 4 marca do godz. 16 komitety mają czas na zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Z kolei 14 marca o godzinie 16 mija czas na zgłoszenie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Podkarpaciu zarejestrowano ponad 700 komitetów wyborczych - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto