Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Osiedlu Parkowe w Kańczudze usunięto gniazda gawronów z Parku Miejskiego [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Park Miejski w Kańczudze, z którego usunięto gniazda gawronów.
 Kostka cała w odchodach gawronów pokazuje, jak kłopotliwy był to problem dla mieszkańców.
Park Miejski w Kańczudze, z którego usunięto gniazda gawronów. Kostka cała w odchodach gawronów pokazuje, jak kłopotliwy był to problem dla mieszkańców. Mirosław Hajnosz
W ostatnim czasie na terenie Parku Miejskiego w Kańczudze zostały wykonane prace związane z usunięciem gniazd gawronów, mające na celu ograniczenie populacji gawronów w tym miejscu oraz powstających zabrudzeń. Zgodnie z prawem działania takie można wykonywać od dnia 16 października do końca lutego z obiektów budowlanych lub terenów zieleni takich jak parki, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne.

W sprawie tej wielokrotnie interweniowali m.in. mieszkańcy najbliżej położonych osiedli oraz Przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe Mirosław Hajnosz, poruszając temat zanieczyszczeń i odchodów pozostawianych przez gawrony. Mieszkańcy wiele razy zgłaszali powstające zagrożenie na ogólnodostępnych zebraniach, prosząc o rozwiązanie zaistniałego problemu. Na sesji Rady Miejskiej w marcu 2021 r. został złożony wniosek w tej sprawie.

Potworny hałas i mnóstwo odchodów

Jak informuje przewodniczący Hajnosz, głównym powodem podejmowanych interwencji jest postępujący od lat niekontrolowany rozrost kolonii gawronów, w wyniku czego ptaki te stały się bardzo uciążliwe dla mieszkańców okolicznych osiedli. Potworny hałas od wczesnych godzin porannych, przez cały dzień. Odchody na chodnikach alei parkowej, na samochodach, i ubraniach przechodniów, a także na ławkach w parku, powodują brak możliwości komfortowego odpoczynku. Ponadto zmienne warunki atmosferyczne, dodatnie letnie temperatury oraz deszcze, potęgują smród odchodów, powodując duże zagrożenie sanitarno - epidemiologiczne.

Nie bez znaczenia jest fakt, że park miejski jest jedynym parkiem w mieście i stanowi jedyne miejsce do możliwej rekreacji i wypoczynku. Znajduje się w centrum miasta pomiędzy dwoma dużymi osiedlami mieszkalnymi (bloki - osiedle Parkowe oraz domy jednorodzinne - osiedle Armii Krajowej), jest tym samym głównym traktem pieszym, pomiędzy tymi osiedlami. Ponadto usytuowany jest w pobliżu Miejsko - Gminnego żłobka i przedszkola, Zespołu szkół, a także innych obiektów użyteczności publicznej.

Zezwolenie na płoszenie gawronów metodą sokolniczą

W wyniku wieloletnich starań i zgłoszeń o rozwiązanie sprawy zanieczyszczania parku przez gawrony, władze Miasta i Gminy Kańczuga, pismem z dnia 13.04.2021 r. wystąpiły do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie o wydanie zezwolenia na odstępstwo od zakazów w stosunku do gatunków dziko występujących zwierząt objętych gatunkową ochroną poprzez płoszenie i niepokojenie gawrona na terenie parku miejskiego oraz wydanie decyzji zezwalającej na płoszenie gawronów metodą sokolniczą.

W dniu 13.09.2021 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie wyraziła zgodę na odstępstwo od zakazu umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu w okresie lęgowym w stosunku do 800 osobników gawrona i wydała pozytywną decyzję zezwalającą na płoszenie gawronów z parku miejskim w Kańczudze metodą sokolniczą.

Przed wydaniem decyzji na terenie parku 30 kwietnia 2021 r. odbyła się wizja lokalna w której uczestniczyli m.in. Przedstawiciele RDOŚ w Rzeszowie, pracownik urzędu miasta i gminy ds. rolnictwa, leśnictwa, ochrony zwierząt i gospodarki wodnej oraz Przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe.

Zgodnie z decyzją RDOŚ płoszenie gawronów z parku w Kańczudze metodą sokolniczą zaplanowane zostało w terminie od dnia 1 lutego do dnia 30 kwietnia 2022 r. jednakże jak informuje przewodniczący Hajnosz z uzyskanych informacji wynika, że od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odwołały się Towarzystwo Ochrony Przyrody i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i sprawa obecnie jest rozpatrywana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie.

To tylko doraźne rozwiązanie

Zdaniem przewodniczącego samo usunięcie gniazd gawronich z drzew powinno być wykonywane cyklicznie, jest jednak rozwiązaniem doraźnym i nie rozwiąże problemu obecności parku gawronów w parku, gdyż ptaki te nie mając przeszkody w postaci odstraszającego je sokoła będą mogły swobodnie odbudować swoje gniazda.

Z uwagi na ważny interes społeczny oraz oczekiwania mieszkańców, będą zatem zgłaszane do burmistrza Miasta i Gminy Kańczuga Andrzeja Żygadły, kolejne wnioski o podjęcie dalszych działań, celem uzyskania prawomocnej decyzji zezwalającej na płoszenie gawronów.

Odstraszanie gawronów

Warto nadmienić, że z problemem ptactwa zanieczyszczającego miejskie parki czy budynki użyteczności publicznej, na przestrzeni ostatnich lat borykało się już wiele samorządów na Podkarpaciu, m.in. Jasło, Jarosław czy Rzeszów.

Wśród metod stosowanych w odstraszaniu tego gatunku ptaka jest m.in. płoszenie urządzeniami biosonicznymi mającymi emitować nieprzyjemne dla ptaków dźwięki. Innymi metodami są: płoszenie hukowe, płoszenie nagraniami odgłosów ptasich drapieżników, odstraszanie przy użyciu sylwetek ptaków drapieżnych, czy zrzucanie nie zasiedlonych gniazd.

Płoszenie przy użyciu metod sokolniczych, okazuje się jednak najskuteczniejsze i jest stosowane w większości krajów zachodnich, jak np. Wielka Brytania. Wykorzystuje się tu instynktowną obawę ptactwa przed skrzydlatymi drapieżnikami. Po pewnym czasie gawrony na stałe wynoszą się np. z parku i poszukują innych miejsc do zasiedlenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Osiedlu Parkowe w Kańczudze usunięto gniazda gawronów z Parku Miejskiego [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przeworsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto