Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie treningowe PSONI w Jarosławiu, pomaga doświadczyć samodzielności osobom z niepełnosprawnością intelektualną

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu, rozpoczęło w kwietniu realizację projektu tzw. mieszkania treningowego. 15 kobiet i 15 mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną, chorobą psychiczną lub autyzmem, będzie mogło dzięki temu doświadczyć samodzielności i nauki codziennych czynności.

W projekcie weźmie udział 30 osób z powiatów jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego.

- Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w ramach projektu rozpoczęło się 6 kwietnia 2021 roku i potrwa do 31 sierpnia 2022 roku. Będzie mieć charakter okresowy to znaczy, że ta sama grupa będzie powtarzać cykliczne siedmiodniowe treningi mieszkaniowe, które mają pomóc w osiągnięciu częściowej lub całkowitej samodzielności poprzez m.in. naukę planowania i robienia zakupów, gospodarowania finansami, przygotowywania posiłków, pranie, sprzątanie, dbanie o higienę osobistą, naukę współżycia z grupie. Dla wielu z tych osób będzie to pierwszy dłuży pobyt poza domem rodzinnym. We wszystkich czynnościach związanych z życiem codziennym wsparcia udzielać będą asystenci osób z niepełnosprawnością,  psycholog czy opiekun mieszkania

- wyjaśnia Katarzyna Lepszy, wiceprzewodnicząca zarządu koła ds.mieszkalnictwa chronionego.

Budynek na realizację treningów przekazało dla stowarzyszenia miasto. - Jesteśmy bardzo wdzięczni burmistrzowi panu Waldemarowi Paluchowi. Zaadaptowaliśmy w ramach projektu budynek na nasze potrzeby między innymi w niezbędne podjazdy, zakupiliśmy schodałaz dla osób poruszających się na wózkach – dodaje.

Sprawy mieszkalnictwa i indywidualnych form wspierania w niezależnym życiu, to jeden z czterech głównych sektorów w strukturze jarosławskiego koła PSONI. Uruchomione teraz mieszkanie treningowe, to kolejna tego typu forma wsparcia w Jarosławiu.

- Osoby z niepełnosprawnością chcą tak jak ich rówieśnicy, prowadzić maksymalnie samodzielne i niezależne życie. Mogą one przy niezbędnym, czasem niewielkim tylko wsparciu żyć zgodnie ze swoimi pragnieniami i potrzebami. Doświadczanie samodzielności i naukę codziennych czynności oraz budowania relacji z innymi ludźmi umożliwiają im realizowane przez Koło treningi mieszkaniowe. Obecnie prowadzimy naukę przygotowania do samodzielnej egzystencji w 3 mieszkaniach treningowych, z których łącznie korzysta 74 osoby z różnymi niepełnosprawnościami w tym min. osoby ze spektrum autyzmu

- tłumaczy Katarzyna Lepszy.

Projekt jest finansowany z pieniędzy unijnych i państwowych. Jego realizacja w Jarosławiu, pozwoliła także na zatrudnienie 14 osób w charakterze asystenta osoby z niepełnosprawnościami.

- Myślę, że warto podkreślić to, że istotną rzeczą jest to, że, podczas gdy osoby z niepełnosprawnością przebywają na treningu przez te siedem dni w tygodniu i uczą się bycia samodzielnym to jest to także wytchnienie dla rodziców od ciągłej i stałej opieki nad swoim dorosłym już dzieckiem w domu. Jest to duża wartość dodana do tego projektu

- podkreśla wiceprzewodnicząca zarządu koła ds.mieszkalnictwa chronionego.

Jarosławskie koło PSONI prowadzi także pierwsze w regionie mieszkanie chronione dla 9 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz mieszkanie wspierane dla 9 osób ze znaczną, wieloraką niepełnosprawnością.

Mieszkanie treningowe PSONI w Jarosławiu, pomaga doświadczyć...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto