Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Podkarpacia hojnie wspierają organizacje w ramach 1 proc. podatku PIT. W tym roku padł rekord

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
40,3 mln złotych przekazali w ramach 1 proc. w tym roku, w zeznaniach podatkowych za 2021 rok, mieszkańcy województwa podkarpackiego. To rekord. W ub. roku było to 34,8 mln złotych.

- Z każdym rozliczeniem rocznym, kwoty przekazywane organizacjom pożytku publicznego przez podatników z naszego województwa są coraz większe - informuje st. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Chodzi o wsparcie przekazywane w ramach 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP, w ramach rocznych rozliczeń podatku dochodowego PIT.

W rozliczeniach za 2021 r. mieszkańcy Podkarpacia przekazali łącznie 40,3 mln złotych. Odliczenia zostały wykazane w 580 tys. zeznań PIT, na jedno średnio przypadało prawie 75 złotych. W rozliczeniach za 2020 r. podkarpaccy podatnicy przekazali 34,8 mln złotych (539 tys. zeznań PIT), a w tych za 2019 r. 34 mln złotych (531 tys. zeznań PIT).

Tyle mieszkańcy Podkarpacia przekazywali w ramach 1 proc. PIT w minionych trzech latach.
Tyle mieszkańcy Podkarpacia przekazywali w ramach 1 proc. PIT w minionych trzech latach. Dariusz Szwed

- W rozliczeniach za 2021 r. największe sumy wsparcia wykazane zostały w zeznaniach składanych w urzędach skarbowych w Dębicy, Krośnie, Mielcu i Rzeszowie - przekazuje E. Chabowska.

Mieszkańcy Podkarpacia wspierają organizacje ogólnopolskie i te działające lokalnie:

  • pomagające dzieciom, osobom dorosłym lub starszym,
  • niosące pomoc osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym,
  • zajmujące się pomocą w zbieraniu funduszy na leczenie i rehabilitację, zakupem, lekarstw lub sprzętu medycznego,
  • prowadzące hospicja,
  • zajmujące się edukacją dzieci i młodzieży,
  • wspierające kluby sportowe,
  • zajmujące się opieką nad zwierzętami.

- Organizacje pożytku publicznego działają non profit, co oznacza, że gromadzone i zdobywane przez nie pieniądze przeznaczone są na realizację celów statutowych - prypomina E. Chabowska.

Od 1 lipca 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące wysokości kwot przekazywanych na rzecz OPP. W rozliczeniach za 2022 rok, składanych w 2023 r. podatnicy będą mogli przekazać do 1,5 proc. swojego podatku. Nie jest trudne. W odpowiedniej rubryce wystarczy wskazać numer KRS danej organizacji i podać wysokość przekazywanej kwoty.

W internetowej usłudze Twój ePIT przygotowane zeznanie podatkowe będzie wstępnie uzupełnione o dane organizacji pożytku publicznego, którą wybraliśmy w ubiegłorocznym rozliczeniu. Możemy zatwierdzić takie zeznanie, czyli przekazać do 1,5 proc. podatku tej samej organizacji, lub je zweryfikować i wybrać w tym roku inną organizację.

Na terenie województwa podkarpackiego zarejestrowanych jest, ma tutaj swoją siedzibę ponad 800 różnego rodzaju organizacji pożytku publicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Podkarpacia hojnie wspierają organizacje w ramach 1 proc. podatku PIT. W tym roku padł rekord - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto