Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica Orsettich w Jarosławiu odzyskuje dawny blask [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Muezum Kamienica Orsettich w Jarosławiu
Zakończył się remont elewacji jednej z najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic w Polsce - kamienicy Orsettich w Jarosławiu. Zrekonstruowano tzw. strefę cokołową oraz charakterystyczne przypory.

- Chcemy odświeżyć muzealny dziedziniec i otworzyć go dla mieszkańców miasta, ziemi jarosławskiej i turystów - mówi Konrad Sawiński, p.o. dyrektora Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Pierwszy etap inwestycji wyniósł blisko 120 tys. zł., sfinansowany zaś był ze środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i budżetu Powiatu Jarosławskiego. Prace trwały ponad miesiąc.

- Dziękuję wszystkim zaangażowanym, czyli Podkarpackiemu Konserwatorowi Zabytków Beacie Kot, Staroście Jarosławskiemu Stanisławowi Kłopotowi, wykonawcy Zbigniewowi Cebulakowi i inspektorowi nadzoru Lesławowi Lorynowiczowi. Warto także podkreślić pracę przedstawiciela WUOZ Przemysława Gęsiorskiego i autorki koncepcji rewitalizacji, czyli Halszki Granek-Smarzewskiej. Nie zapominam również o moim zespole muzealnym, z którym wspólnie tworzymy przyszłość jarosławskiego muzeum – zaznacza Konrad Sawiński.

Na przyszły rok zaplanowano rewitalizację całej elewacji. To zadanie wyniesie ponad milion złotych i aby było możliwe do realizacji, zostanie złożony wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Kamienica Orsettich to jedna z najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic w Polsce.

Budynek został wzniesiony pod koniec XVI wieku, jako siedziba bogatego kupca jarosławskiego Jana Raczkowskiego. To jeden z najcenniejszych zabytków „złotej ery” mieszczaństwa w historii I Rzeczypospolitej. Przez ponad 450 lat, kamienica miała wielu właścicieli, z których najsłynniejszym był bogaty kupiec i bankier Wilhelm Orsetti. To za jego czasów, w latach 40. XVII wieku, powstała charakterystyczna bogato zdobiona fasada zwieńczona attyką – dekoracyjną osłoną dachu. Od 1945 roku jest siedzibą jarosławskiego muzeum. Obecnie można tu zobaczyć, jak zmieniały się bogate wnętrza mieszczańskie od XVII do początku XX wieku. Dodatkowo, na przygotowywanych wystawach czasowych, można zapoznać się z różnymi epizodami dziejów miasta i regionu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto