Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosławskie studentki organizują "Dzień edukacji matematycznej"

Kamil Jaworski
Jest to kolejna inicjatywa Studenckiego Koła Naukowego Kreatywnych Pedagogów z PWSTE w Jarosławiu. 14 marca przypada mało jeszcze znany w Polsce „Dzień Liczby Pi”. Z tej okazji jarosławscy studenci pedagogiki organizują dla przedszkolaków i dzieci z klas 1-3 wiele atrakcji matematycznych, które kryją się pod nazwą „Paj-Daj – Dzień edukacji matematycznej”.

Wszystko rozpocznie się w Auli Czerwonej biblioteki PWSTE, gdzie otwarty wykład dla dzieci, poprowadzi prof. Ewa Swoboda, dydaktyk matematyki. Najmłodsi dowiedzą się sporo nie tylko o liczbie Pi, ale i w ogóle o matematyce. Po wykładzie w Instytucie Humanistycznym PWSTE, będzie czekać na nich mnóstwo zabaw matematycznych i logicznych.

- Dzieci powinny uczyć się matematyki przez ruch, przez zabawy czy przez rytm. Nie tylko z książek. Chcemy pokazać, że nauka matematyki nie musi być nudna – mówi Katarzyna Knap.

Zainteresowanie przerosło ich oczekiwania

Instytut Humanistyczny Państwowej Wyższej Szkoły-Techniczno Ekonomicznej współpracuje z wieloma przedszkolami i szkołami podstawowymi w Jarosławiu i całym powiecie. Do każdej z nich SKNKP wysyłało zaproszenia do wzięcia udziału w imprezie.

- Spotkaliśmy się z ogromnie pozytywną reakcją. W ciągu dwóch dni zgłosiło się ok. 330 dzieci. Mogliśmy zapisać jedynie 220, więc musieliśmy brać pod uwagę kolejność zgłoszeń. Mamy też kilka zgłoszeń od babć, które chcą przyjść z wnukami i pokazać im, że istnieje alternatywa dla tabletów i komputerów – wyjaśnia opiekunka koła, dr Barbara Czuba.

Studentki zorganizowały dla dzieci gry i zabawy, które będą związane ze świętami wielkanocnymi. -Przygotowałyśmy konkurs pisanek, które będą robić dzieci. Szkoła czy przedszkole, które wykona ich najwięcej, wygra różne nagrody, a oprócz tego dzieci dostaną certyfikat „Specjalisty Pi”. Te pisanki posłużą później do kolejnych zadań – opowiada Katarzyna Kruk.

Chcą pokazać dzieciom jak naprawdę wyglądają liczby

- Dzieci zobaczą 1000 pisanek. Dzięki temu będą wiedziały czy to jest dużo czy mało, czym jest ta liczba. Ponieważ małe dzieci nie mają świadomości liczb, chcemy im to unaocznić – mówi Anna Flak.
Najmłodsi będą pisanki ważyć i mierzyć. Będą liczyć ile pisanek mieści się w metrze, czy ile składa się na wzrost przedszkolaka. Studentki chcą żeby wszyscy zrozumieli, że matematyka nie jest trudna. - Zabawy mają rozwijać zdolności logiczne i kreatywne. Dzieci powinny od najmłodszych lat rozumieć, że nauka matematyki jest ogromnie ważna – mówi Joanna Kata. - Chcemy pokazać, że już bardzo wcześnie można kształtować dobre podejście do matematyki oraz to w jaki sposób można się nią bawić i równocześnie rozwijać umiejętności. Z badań, które robili nasi studenci wynika, że dzieci które spędzają więcej czasu na zabawach przestrzennych, lepiej przyswajają wiedzę matematyczną, od tych które uczą się matematyki jedynie w domu. Poza tym nauczyciele, którzy przyjdą z dziećmi w roli opiekunów, poznają tu zabawy, które będą mogli później wykorzystać w miejscach gdzie pracują – dodaje dr Czuba.

To nie jedyne inicjatywy kreatywnych pedagogów z PWSTE

Jeszcze w marcu SKNKP zorganizuje „Tydzień dla dzieci niepełnosprawnych” wspólnie z OREW PSOUU w Jarosławiu. W tym miesiącu studenci organizują sobie również kurs z zakresu pracy z rodzicami o przekazywaniu informacji na temat dziecka, na którego sfinansowanie sami zarobili, prowadząc zabawy w jednym z jarosławskich hipermarketów. Studenckie Koło Naukowe Kreatywnych Pedagogów ma też na swoim koncie organizację Dnia Pluszowego Misia, mikołajek dla dzieci, czy
I sympozjum naukowego studentów pedagogiki PWSTE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto