Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosław jest centrum przesiadkowym dla uchodźców. Jak wygląda sytuacja na stacji PKP? [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Mieszkańcy unikają podróży pociągiem, ponieważ obawiają się, że na stacji w Jarosławiu panuje duży chaos. To nie prawda! Zapewniają nas pracujący na miejscu wolontariusze. Wszystko jest dobrze zorganizowane i przebiega płynnie. Zresztą przybywa tu niewielu uchodźców wojennych z Ukrainy. Było kilka pociągów z większą ilością ludzi, ale na ogół przyjeżdża po kilka osób.

W zeszłym tygodniu do Jarosławia przyjechał pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, aby zabrać grupę uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Działania były jednak koordynowane wspólnie przez marszałków województw łódzkiego i podkarpackiego, którzy spotkali się w Jarosławiu. Pociąg zabrał około 500 uchodźców. Wcześniej również pociąg ŁKA zabrał około 300 osób.

- Wtedy był owszem spory tłum, ale każdy wiedział co ma robić i nie było niepotrzebnego zamieszania – zapewnia nas wolontariuszka.

Na miejscu są cały czas policjanci lub straż miejska i mnóstwo wolontariuszy z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, pracownicy Urzędu Miasta oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Działania koordynowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Na jaką pomoc mogą liczyć Ukraińcy?

- Pomagamy im przy noszeniu bagaży, zapewniamy gorący posiłek, mamy kanapki, gorące i zimne napoje, a także posiłki w słoiczkach dla małych dzieci – mówią wolontariusze z PWSTE – pomagamy również w sprawach organizacyjnych.

Na górze są miejsca, w których uchodźcy mogą wypocząć, są wygodne łóżka, koce i kącik zabaw dla dzieci (nie można tam jednak robić zdjęć).

- Czasem zdarzają się osoby, które nie mają planów i nie wiedzą gdzie się udać. Kierujemy ich wtedy do mieszkańców Jarosławia i okolic, którzy zadeklarowali się pomóc. A takich osób jest naprawdę dużo. Bardzo często ktoś się zgłasza i mówi, że w razie potrzeby może przenocować kilka osób i zostawia swój numer telefonu. Ci ludzie zapewniają uchodźcom transport, jedzenie i nocleg – relacjonują pracujący na miejscu wolontariusze.

Na pomoc mogą liczyć także czworonożni przyjaciele. Na stacji czeka na nich cała sterta karmy i miski z wodą.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto