Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak chronić się przed mrozem?

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Popękane naczynka, zakatarzony nos, samochód protestuje, a komórka odmawia posłuszeństwa, czyli nasza zimowa rzeczywistość. Jak ją okiełznać?

Przygotowaliśmy dla Was kilka porad na codzienne problemy związane z tym mroźnym okresem.

Delikatna, płytko unaczyniona cera - taka jest uroda Polek

Jeśli chodzi o urodę, zimą gruczoły łojowe pracują wolniej, co sprawia, że ochronna warstwa skóry staje się cieńsza, a co za tym idzie, skóra jest podrażniona, szybciej się wysusza i jest podatna na odmrożenia. - Polki mają delikatną, płytko unaczynioną cerę, podczas mrozów powinny chronić warstwę lipidową, używając tłustych lub półtłustych kremów - mówi Monika Jarzyńska z gabinetu kosmetycznego Euro-Styl. Jak zapewnia, nie rozreguluje to naszych gruczołów, pod warunkiem, iż będziemy używać kremów, które nie zatykają porów. - Warto zwracać uwagę na opis kremu. Taki, który nie zatyka porów powinien zawierać informację "No comodenic" - podpowiada.

- Duży problem stanowią pękające naczynka. - Nie zadbanie o nie w odpowiednim momencie może skutkować trądzikiem różowatym, a to zaś z długotrwałym leczeniem - ostrzega. Pani Monika zaleca kobietom robienie zimą pełnego makijażu. - Na tłusty krem radzę obowiązkowo nałożyć makijaż - mówi. - Fluid, a następnie puder. To tworzy warstwę, która chroni przed pękaniem naczynek. Nie należy również zapominać o ustach, które także narażone są wysuszenie i pękanie. Warstwa ochronnej pomadki z pewniością w dużej mierze je zabezpieczy.

Należy także pamiętać, by po powrocie do domu nie myć rąk gorącą wodą. Jeśli mamy bardzo zmarznięte ręce najlepiej wstrzymać się z ich myciem w ogóle, dopóki nie odzyskamy czucia w palcach.

Zabiegi kosmetyczne

Oprócz codziennej podstawowej pielęgnacji, warto także "zafundować" swojej twarzy zabieg nawilżający. Gabinety kosmetyczne oferują całą gamę zabiegów wspomagających. - Składniki kosmetyków używanych w gabinetach są nawet dziesięć razy silniejsze od tych, które dostępne są w sklepach - mówi. - Warto więc od czasu do czasu wybrać się do kosmetyczki i poprawić kondycję cery. Jeśli jednak nie ma się na to czasu, zwykła sklepowa maseczka na pewno nie zaszkodzi.


Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Domowym sposobem możemy również zadbać o nasze usta. Spierzchnięte i wysuszone z pewnością odżyją po pysznym okładzie z miodu. - Warto najpierw zrobić peeling, na przykład masując usta szczoteczką do zębów. To usuwa obumarły naskurek, poprawia ukrwienie, a położony następnie miód będzie mógł lepiej wniknąć.

Nocna pielęgnacja dłoni

Jeśli chodzi o dłonie, dobroczynnie podziała na nie nocny kompres. W tym celu należy zaopatrzeć się w bawełniane rękawice oraz krem do rąk. Ręce należy posmarować nieco grubszą warstwą kremu niżeli zwykle. Następnie nałożyć na nie bawełniane rękawice i z takim kompresem położyć się spać. Podczas snu bowiem organizm szybciej się regeneruje.

Przeciwbakteryjna marchew, uodparniające ogórki, przeciwzapalna kapusta

Zima to trudny okres dla całego naszego organizmu. Co prawda, jeśli teraz będzie mroźno, to jest duże prawdopodobieństwo, że wiosną pojawi się mniej wirusów i bakterii. Niemniej jednak, właśnie teraz jesteśmy szczególnie narażeni na choroby. Jesteśmy osłabieni, ubieramy się w grube swetry i kurtki, organizm się poci, by oddać ciepło i tym samym wyrównać różnicę temperatur - o chorobę nie trudno.

Za prawidłowe funkcjonowanie skóry odpowiadają witaminy z grupy B oraz witaminy A, C i E, oraz niektóre kwasy tłuszczowe. Powinniśmy więc jeść zimą nasze rodzime owoce i warzywa, a mianowicie: marchew, buraki, kapustę czy też cebulę oraz jabłka i gruszki. Marchew działa przeciwbakteryjnie, zaś kapusta przeciwzapalnie, a kiszone ogórki uodparniająco. Zapobiegawczo działa także czosnek, cebula oraz miód, który ma właściwości antyseptycznie, czyli odkażające.

Warto również jeść kaszę jaglaną, która zawiera witaminę E i jest dobrym składnikiem energetycznym. Wzmacnia osłabiony, wychłodzony organizm. Ponadto działa leczniczo na stawy oraz korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów.

Podręczny sprzęt elektroniczny

O tej porze roku, bardziej niż zwykle powinniśmy zadbać o nasz podręczny sprzęt elektroniczny. Mimo, że komórkę zazwyczaj trzymamy w torbie lub kieszeni, warto zabezpieczyć ją dodatkowo - wkładając w pokrowiec. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że odmówi posłuszeństwa. - Bywa, że ekrany dotykowe mogą na skutek silnego mrozu nie reagować przez jakiś czas - ostrzega Łukasz z jednego z łódzkich komisów. - Jeśli już się tak zdarzy zalecam nie próbować ogrzewać telefonu żadnym źródłem ciepła. Najlepiej jest zostawić go na jakiś czas w spokoju w temperaturze pokojowej - radzi.

Jeżeli chodzi o laptopy czy też aparaty fotograficzne, również najlepiej jest po wejściu do ciepłego pomieszczenia nie włączać ich od razu, tylko odczekać aż obudowa przestanie być zimna. Może się bowiem zdarzyć, że "wymrożony" sprzęt nie będzie od razu w pełni funkcjonował, a wręcz przeciwnie - może się zespuć.

Samochód harcze, a skrobanie skutkuje odciskami lub złamaną skrobaczką

Kłopoty z samochodem to zmora każdego kierowcy. Najczęściej posłuszeństwa odmawiają akumulatory. - Najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewany garaż - mówi Marcin Rynkowski, mechanik z warsztatu samochodowego Car Autoserwis. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na taki komfort, warto podczas mrozów takich jak ostatnio, wyjąć go i zabrać ze sobą do domu. - Ich jakość pozostawia wiele do życzenia - mówi pan Marcin. - Mimo, iż w nowszych modelach nie powinno się wyjmować akumulatorów, jest to chyba najlepszy sposób, by następnego dnia odpalić samochód bez problemu.

Kable rozruchowe lub pomoc taksówkarzy

Jeśli jednak zapomnimy tego zrobić, warto mieć w zanadrzu kable rozruchowe. Dzięki nim będziesz mógł szybko podładować akumulator od życzliwego sąsiada. Jeżeli natomiast Twój samochód nie reaguje na komendę "odpal!", a Ty nie jesteś szczęśliwym posiadaczem prostownika czy też kabli rozruchowych, możesz poprosić o pomoc taksówkarza. Najlepiej w tym celu zadzwonić do korporacji, przedstawić problem, a wtedy dyspozytor wywoła taksówkarza, który posiada "sprzęt" i czym prędzej wyśle go do Ciebie. Koszt takiego "doładowania" to około 12 złotych.

Samochodzie - otwórz się

Częstym problemem jest też niemożność otwarcia drzwi. - Pomocny może okazać się specjalny rozmrażacz. Niemniej jednak większość z nich jest na bazie wody, tak więc jest to jednorazowa "ulga" - mówi pan Marcin. Jeśli chodzi o zamarznięte szyby, to również możemy zaopatrzyć się w specjalny środek. - W tym celu używa się najczęściej rozmrażaczy w spreju - mówi. - Należy jednak przed zastosowaniem zapoznać się z zaleceniami dystrybutora - radzi. - Ostatnio na parkingu widziałem jak sąsiad stosował taki sprej - najpierw spryskał szybę, a później poszedł po skrobaczkę, zanim wrócił, to środek przestał już działać. Jeśli jednak nie posiadamy rozmrażacza, pan Marcin radzi zaopatrzyć się w ciepłe rękawiczki, dobrą skrobaczkę, a przed skrobaniem szyb rozpalić auto. - Ciepłe powietrze powoli zacznie roztapiać lód i skrobanie będzie łatwiejsze. Samochód spali co prawda więcej paliwa, ale jeśli chce się jeździć w zimę samochodem, trzeba ponieść konsekwencje - mówi.

Czytaj także:
- Nie daj się jesienno-zimowym skokom nastrojów (wpis do bloga Ibox_Man-a)

- Zima w mieście - informuj o utrudnieniach

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto