Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie szukać pomocy w przypadku depresji? Jej objawy bywają niespecyficzne, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Co powinno zaniepokoić?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Depresja to poważna choroba, która przez długi czas może nie dawać specyficznych objawów, dlatego łatwo pomylić ją z symptomami zmęczeniem lub przepracowaniem. Jakie nietypowe dolegliwości i problemy mogą świadczyć o rozwoju tej choroby?
Depresja to poważna choroba, która przez długi czas może nie dawać specyficznych objawów, dlatego łatwo pomylić ją z symptomami zmęczeniem lub przepracowaniem. Jakie nietypowe dolegliwości i problemy mogą świadczyć o rozwoju tej choroby? MART PRODUCTION/Pexels
Na depresję cierpi prawie 1,5 mln Polaków – to najnowsze dane NFZ, a według Światowej Organizacji Zdrowia już niedługo ta choroba stanie się najczęściej występującym schorzeniem na świecie. Depresja może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku i płci. Jej objawy bywają niespecyficzne, dlatego zanim zostanie zdiagnozowana, często mija wiele miesięcy lub lat. Gdzie szukać pomocy w przypadku depresji? Jeśli zauważysz niepokojące objawy u siebie lub swoich bliskich – reaguj.

Spis treści

Gdzie szukać pomocy w przypadku depresji?

Depresja to choroba psychiczna, dlatego wymaga specjalistycznej opieki. Osoby, które zaobserwowały u siebie typowe objawy depresji lub uważają, że mogą na nią chorować, powinny niezwłocznie udać się do specjalisty. Na wstępnej wizycie ocenia się stan psychiczny pacjenta, w tym skłonności do myśli samobójczych i okaleczania się.

Zobacz także: Złość, rozkojarzenie, odkładanie spraw na później i... kłopoty w związku? To mogą być objawy choroby nierozpoznanej w dzieciństwie

Każdy pacjent zostaje objęty specjalistyczną opieką, która obejmuje psychoterapię i indywidualnie dobraną farmakoterapię.

Trwa głosowanie...

Który z nietypowych objawów depresji zaobserwowałeś u siebie w ciągu ostatniego miesiąca?

Gdzie można szukać pomocy? Ministerstwo Zdrowia podaje, że każda osoba z objawami depresji może zgłosić się do lekarza rodzinnego, poradni psychologicznej lub psychiatrycznej.

Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z fachowej pomocy telefonicznej pod numerami:

  • 116 123 – telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym,
  • 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
  • 800 108 108 – telefon wsparcia,
  • 121 121 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka,
  • 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych.

Czytaj także: Ważne zmiany dla pacjentów z nadciśnieniem, depresją i rakiem. Od 1 lipca wchodzi w życie nowa lista refundacyjna. Które leki będą tańsze?

Widzisz, że ktoś z Twoich bliskich cierpi na depresję? Nie ignoruj objawów i reaguj, ponieważ szybkie wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia przyspiesza proces terapeutyczny i może znacznie poprawić komfort życia chorego.

Polecamy też:

Takie są nietypowe objawy depresji. Nie bagatelizuj tych sygnałów

Depresja to poważna choroba, która znacząco wpływa na komfort życia pacjenta, jak również osób z jego otoczenia. Niestety, bywa tak, że pierwsze objawy tego schorzenia są bagatelizowane, ponieważ łatwo pomylić je ze skutkami przemęczenia, niewyspania lub przepracowania. W galerii podpowiadamy, jakie nietypowe dolegliwości mogą świadczyć o rozwoju depresji.

Czym jest depresja i jakie są jej charakterystyczne objawy?

Depresja zaliczana jest do chorób psychicznych polegających na długotrwałym pogorszeniu nastroju, które znacząco upośledza funkcjonowanie organizmu. Schorzenie może rozwijać się przez wiele lat i prowadzić do patologicznych zachowań, takich jak niechęć do życia, a nawet myśli i próby samobójcze.

Czytaj też: Depresję rozpozna dentysta. Choroba niszczy zęby i negatywnie wpływa na stan jamy ustnej. Jej skutki to nie tylko zepsute zęby i ból dziąseł

Jakie są typowe objawy depresji? Wśród głównych symptomów tej choroby można wymienić:

  • przygnębienie,
  • smutek,
  • poczucie bezradności,
  • utratę zainteresowań i hobby,
  • zanik odczuwania przyjemności,
  • apatię,
  • ciągłe zmęczenie,
  • pesymistyczne myśli.

Dodatkowo osoby chore na depresję często uważają, że są bezwartościowe i nie zasługują na to, co dobre, dlatego unikają kontaktu z innymi ludźmi.

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto