Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gazu nam nie zabraknie. Magazyny w Polsce są niemal pełne

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Łukasz Solski
Decyzja Gazpromu o całkowitym zawieszeniu dostaw gazu do Polski pokazuje jak perspektywiczna była strategia PGNiG dotycząca rozbudowy podziemnych magazynów gazu ziemnego.

Na Podkarpaciu mamy trzy magazyny gazu: PMG Strachocina, PMG Husów, który należy do największych w Polsce, oraz PMG Brzeźnica.

Pierwszy z nich ma pojemność czynną wynoszącą 360 mln m3. Zlokalizowany jest na terenie gmin Sanok i Brzozów. PMG Husów ma 500 mln m3 pojemności. Działa w gminach Łańcut i Markowa. Brzeźnica w gminie Dębica ma 100 mln m3. Oprócz nich w kraju funkcjonują: PGM Wierzchowice, PMG Swarzów, KPMG Kosakowo oraz KPMG Mogilno. Aktualna pojemność czynna siedmiu magazynów gazu wynosi 3 174,80 mln m3.

Daje to zabezpieczenie w zależności od wielkości zapotrzebowania od 40 do180 dni.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że obecnie magazyny gazu zapełnione są w 76% i zanim Gazociąg Bałtycki zostanie uruchomiony, będziemy czerpać gaz z własnych zasobów, jak również ze wszystkich możliwych kierunków.

Magazyny gazu ratunkiem w czasie ostrych zim i podczas kryzysów

Przykładów, jak ważne są magazyny gazu w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego mieliśmy w ostatnich dekadach sporo. W pamięć szczególnie zapadła zima w 2010 r., kiedy to odnotowano rekordowe, dobowe zapotrzebowanie na gaz. Podziemnym magazynom gazu udało się sprostać temu wzrostowi. W 2009 roku doszło z kolei do rosyjsko-ukraińskego kryzysu gazowego. Dostawy błękitnego paliwa” zostały wówczas wstrzymane na 2 tygodnie. Posiłkowano się rezerwami zgromadzonymi w podziemnych magazynach gazu.

Dlatego w strategii PGNiG zapisano zadania dotyczące zabezpieczenia docelowych dostępnych pojemności magazynowych oraz poprawy efektywności magazynowania gazu.

Podkarpacie magazynami gazu stoi

Magazyn w Strachocinie uruchomiono w częściowo wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego w 1982 r. Jego rozbudowę rozpoczęto w 2008 r. Trwała dwa lata. Jej celem było znaczne zwiększenie pojemności ze 150 mln m3 do 330 mln m3. Całkowity koszt wyniósł ponad 550 mln zł. Dzięki wdrożeniu najnowocześniejszych urządzeń technologicznych, znacznie usprawniony został proces zatłaczania gazu do magazynu. Przed rozbudową można było zatłoczyć 150 mln m3 gazu w ciągu 170 dni, po rozbudowie 330 mln m3 w ciągu 150 dni, a czas odbioru całości gazu skrócił się do 120 dni ze 160 dni.

W Husowie gaz jest również magazynowany w częściowo wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego. Magazyn działa od 1987 roku. Tak jak magazyn w Strachocinie przebudowano go w 2014 roku, co kosztowało ponad 83 mln zł. Dzięki zainstalowaniu nowej sprężarki gaz można wtłoczyć do złoża pod większym ciśnieniem. Skrócił się także czas potrzebny do napełnienia całego magazynu, jak i odbioru „błękitnego paliwa”.

W 2016 roku zakończono rozbudowę Podziemnego Magazynu Gazu w Brzeźnicy, który liczy sobie grubo ponad 30 lat, zwiększając jego możliwości magazynowe z 65 mln m3 do 100 mln m3 pojemności, ale także zwiększając moc zatłaczania i odbioru gazu oraz poprawę parametrów jakościowych surowca oddawanego do sieci przesyłowej.

Polska zużywa około 20 mld m3 gazu. Tylko z własnego wydobycia ma 4 mld m3, 6,6 mld z gazoportu, 5,5 mld z rewersu Gazociągu Jamalskiego, a maju i w następnych miesiącach będzie możliwość odbioru gazu z Litwy i Słowacji, co nam da kolejne ponad 7 mld m3. Jesienią natomiast ma być uruchomiony Baltic Pipe, co ostatecznie ma nas uniezależnić od gazu rosyjskiego.

Stan magazynów można sprawdzać na stronie Gas Storage Poland. Z danych wynika, że podkarpackie magazyny są napełnione w 63%, ale magazyny kawernowe, czyli po kawernach solnych, znacznie wyżej, np. KPGM Kosakowo jest napełniony w 95%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gazu nam nie zabraknie. Magazyny w Polsce są niemal pełne - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto