Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusze Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą legalizującą kradzione samochody [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Funkcjonariusze BiOSG rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się legalizacją kradzionych samochodów.
Funkcjonariusze BiOSG rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się legalizacją kradzionych samochodów. BiOSG
Zatrzymano 13 osób z Podkarpacia, które zajmowały się legalizacją aut pochodzących z kradzieży. W sprawę zamieszani są m.in. urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, którzy ułatwiali rejestrację kradzionych pojazdów.

Pisaliśmy w tym tygodniu o zatrzymaniu trzech pracowników Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. Okazało się, że ułatwiali rejestrację aut pochodzących z kradzieży. Ta wielowątkowa sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. W działaniach mundurowi z BiOSG współpracują z policjantami z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz funkcjonariusze CBŚP.

We wtorek, 21 marca na Podkarpaciu w sprawie zatrzymano łącznie 13 osób (szefostwo grupy, urzędników wydziału komunikacji oraz diagnostów) - Krzysztofa B., Daniela S., Kamili S., Mykoli K., Tarasa A., Tadeusza M., Grzegorza R., Przemysława S., Dawida H., Przemysława L., Anetę Ł., Monikę S. oraz Pawła B.

Policjanci zatrzymali również 8 pojazdów, co najmniej 52 fałszywe dokumenty oraz zabezpieczono gotówkę pochodzącą z nielegalnej działalności w kwocie ponad pół mln złotych.

- Grupa działała od 2017 roku m.in. na terenie Jarosławia, Przemyśla, Tuczemp i Radymna oraz innych miejscowości na terenie Polski - informuje Hanna Biernat – Łożańska, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie.

Na trop nielegalnego procederu wpadli w 2021 roku śledczy z Bieszczadzkiego Oddziału SG

Pierwsze zatrzymania skradzionych pojazdów z terytorium państw EU miały miejsce na podkarpackich przejściach z Ukrainą w 2021 roku. W toku postępowania śledczy Straży Granicznej ustalili, że sprawa ma związek z legalizacją skradzionych samochód.

- Proceder polegał na rejestrowaniu aut w wydziale komunikacji na podstawie fałszywych oraz skradzionych blankietów dowodów rejestracyjnych państw UE. Kluczowym elementem procederu było również wystawianie zaświadczeń o rzekomych badaniach technicznych pojazdów, których fizycznie nie było na terytorium Polski. Nieprawdę w tym zakresie potwierdzali diagności jednej ze stacji działającej na terenie Przemyśla. Potwierdzono, że nielegalny proceder funkcjonował od 2017 roku - relacjonuje ppor. SG Piotr Zakielarz, rzecznik komendanta BiOSG.

Intensywne działania prowadzone przez funkcjonariuszy zespołu ds. zwalczania przestępczości samochodowej Bieszczadzkiego Oddziału SG oraz biegłego ds. dokumentów Wydziału Operacyjno-Śledczego BiOSG skutkowały kolejnymi zatrzymaniami skradzionych samochodów oraz fałszywych dokumentów.

Pojazdy pochodziły głównie z kradzieży dokonanych na terytorium Włoch.

Śledczy ustalili, że na czele międzynarodowej grupy przestępczej stało dwóch Polaków, mieszkańców Podkarpacia w wieku 51 oraz 33 lat. W skład grupy wchodziło również sześciu innych obywateli Polski (mieszkańców Podkarpacia), w tym diagności oraz pośrednik łączący grupę z diagnostami. Dodatkowo w grupie działał obywatel Ukrainy, właściciel firmy wykorzystywanej do legalizacji aut w Polsce oraz ustalony obywatel innego państwa, który przekazywał dokumenty do Polski.

Co więcej, z grupą powiązani byli urzędnicy Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, którzy ułatwiali rejestrację pojazdów.

W trakcie przeszukania zabezpieczono kilkadziesiąt segregatorów z dokumentami, tablice rejestracyjne, dowody rejestracyjne, telefony, komputery oraz środki finansowe w różnych walutach o łącznej wartości ponad pół miliona złotych. Pieniądze pochodzące z nielegalnej działalności były ukryte w różnych skrytkach, m.in. pod wanną.

Jak poinformowała nas Hanna Biernat – Łożańska, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie, na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Rzeszowie postanowieniami z dnia 23 marca 2023 r. zastosował wobec sześciu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych siedmiu podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji połączonego z obowiązkiem stawiennictwa w miejscowo właściwej jednostce Policji.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Dzięki działaniom podkarpackich strażników granicznych ustalono kolejne kilkadziesiąt skradzionych pojazdów. Auta są aktualnie użytkowane na terenie państw UE i po informacji od Straży Granicznej są już poszukiwane przez zagraniczne służby.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Funkcjonariusze Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą legalizującą kradzione samochody [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto